Provident Financial

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°08′43″S 17°08′18″V / 48,145251°S 17,138323°V / 48.145251; 17.138323

Provident Financial s.r.o.
Provident.gif

Právna formaspoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)[1]
IČO35 805 731
Odvetviespotrebiteľské pôžičky
Založená13. február 2001
SídloBratislava, Slovensko
PôvodSpojené kráľovstvo
Aktíva6,156 mil. EUR
Člen skupinyInternational Personal Finance (IPF), so sídlom v Spojenom kráľovstve
Webová stránkaprovident.sk
Sídlo v Apollo BC II v Bratislave

Spoločnosť Provident Financial, s.r.o. vznikla na území Slovenska v roku 2001 ako dcérska spoločnosť britskej Provident Financial. Spoločnosť je poskytovateľom rýchlych nebankových pôžičiek a k dnešnému dňu eviduje približne pol milióna slovenských zákazníkov.

História[upraviť | upraviť kód]

Materská spoločnosť Provident Financial bola založená v roku 1880 vo Veľkej Británii, pričom v roku 2007 došlo k jej rozdeleniu. Aktivity na území Veľkej Británie prevzala spoločnosť Provident Financial plc, zatiaľ čo jej medzinárodné dcérske firmy boli prevedené do spoločnosti International Personal Finance.[2]

Hlavné aktivity[upraviť | upraviť kód]

Hlavnou aktivitou spoločnosti Provident Financial s.r.o. je poskytovanie krátkodobých nebankových pôžičiek do domácností vo výške 160 až 2 300 EUR prostredníctvom približne 1 500 obchodných zástupcov. Pôžičky sú poskytované na platobnej karte alebo využitím bankového účtu, pričom zákazník nepotrebuje ručiteľa a nemusí preukazovať účel, na ktorý pôžičku vybral.

Súčasť nadnárodnej siete[upraviť | upraviť kód]

International Personal Finance (IPF) je aktívna v ôsmich krajinách sveta, pričom združuje najmä trhy strednej a východnej Európy – Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Litvu a tiež Mexiko. [3][4]

Dôvodom pre rozdelenie britskej Provident Financial na dve sekcie bola snaha o vyššiu segmentáciu a lepšie cielenie s ohľadom na mierne odlišné potreby zákazníkov v jednotlivých krajinách. IPF takto v súčasnosti poskytuje služby približne 2,6 miliónu zákazníkov.

Roky expanzie[upraviť | upraviť kód]

Krajina Rok
Česko 1997
Poľsko 1997
Maďarsko 2000
Slovensko 2001
Mexiko 2003
Rumunsko 2006
Bulharsko 2013
Litva 2013

Etický kódex[upraviť | upraviť kód]

IPF po svojom vzniku zaviedla etický kódex týkajúci sa všetkých dcérskych spoločností, vrátane Provident Financial s.r.o. Etický kódex predstavuje štandardy správania sa spoločnosti vo vzťahu k svojim zamestnancom, obchodným zástupcom, zákazníkom, komunitám, obchodným partnerom či životnému prostrediu. Je to súhrn záväzkov spoločnosti voči všetkým skupinám a jednotlivcom, s ktorým prichádza pri práci do styku.[5]

Profesijné organizácie[upraviť | upraviť kód]

Spoločnosť Provident Financial s.r.o. spolupracuje s viacerými významnými profesijnými organizáciami pôsobiacimi na Slovensku, napr. Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov[6], British Chamber of Commerce, American Chamber of Commerce či Business Leaders Forum.

Spoločenská zodpovednosť[upraviť | upraviť kód]

Spoločnosť Provident podporuje rôzne spoločensky zodpovedné aktivity. Na Slovensku stoja v popredí týchto aktivít témy ako finančná gramotnosť, ekológia či podpora regionálnych komunitných projektov. Dôraz sa kladie na podporu dobrovoľníctva zamestnancov spoločnosti, ktorí majú k dispozícii jeden platený deň ročne, aby sa mohli svojou prácou aktívne zapojiť do verejne prospešných projektov. Medzi ne patria projekty ako Finančné vzdelávanie[7] (od roku 2008 bolo preškolených viac ako 7 000 účastníkov seminárov a v rámci projektu pracuje 42 lektorov), Darcovstvo krvi (v roku 2011 darovalo krv 65 zamestnancov spoločnosti) či Naše mesto. Spoločnosť Provident Financial organizuje aj ďalšie dobrovoľnícke aktivity, napríklad aj v spolupráci so Slovenským skautingom (v roku 2011 to bolo upravovanie okolia hradu Gýmeš).[8]

Ukončenie pôsobenia na Slovenskom trhu[upraviť | upraviť kód]

Nebanková spoločnosť Provident ukončila poskytovanie nových úverov na slovenskom trhu od 18. decembra 2015. Dôvodom pre zastavenie dočasného poskytovania nových úverov bola zmena legislatívy. Počas pozastavenia chcela spoločnosť aktualizovať ponuku pôžičiek a prispôsobiť ju zmenám na trhu. Výraznou zmenou v legislatíve bol zákaz kontaktovania zákazníkov po 18:00 hodine.

Dňa 26. februára oznámila spoločnosť definitívny koniec s poskytovaním nových úverov z dôvodu dopadu legislatívy na podnik. Po tomto dátume spoločnosť poskytovala servis len aktuálnym zákazníkom na základe zmluvných záväzkov.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]