Prvá Rakúska republika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rakúska republika
Republik Österreich
1919 – 1934
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Geografia
Mapa štátu
Rakúska republika v roku 1930
Obyvateľstvo
nemčina (rakúska nemčina)
Štátny útvar
rakúska koruna (1919-1924)
rakúsky šiling (1924-1938)
Vznik
10. septembra 1919 (ratifikácia saintgermainskej zmluvy)
21. októbra 1919 (Rakúsko prijalo saintgermainskú zmluvu)
Zánik
1. mája 1934 (vydanie ústavy, ktorou sa Rakúsko stalo štátom s vládou jednej strany, austrofašistického Vlasteneckého frontu)
25. júla 1934 (zavraždenie Engelberta Dollfußa)
Predchádzajúce štáty:
Nemecké Rakúsko Nemecké Rakúsko
Nástupnícke štáty:
Rakúsky štát Rakúsky štát

Prvá rakúska republika (nem. Republik Österreich) bol štátny útvar v období po konci prvej svetovej vojny až do roku 1934, kedy bol opustený koncept parlamentnej demokracie a Rakúsko nastúpilo cestu autoritatívneho štátu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Rakúsko prijalo 21. októbra 1919 Zmluvu zo Saint-Germain-en-Laye. Zmluva zakazovala názov Nemecké Rakúsko a upravovala hranice novovzniknutých štátov s Rakúskom.

Najdôležitejšími stranami v Prvej rakúskej republike boli Christlichsoziale Partei (Kresťansko-sociálna strana) a Sozialdemokratische Arbeiterpartei Österreichs (Sociálnodemokratická robotnícka strana Rakúska) s polovojenskou organizáciou Schutzbund, založenou v roku 1923. Kresťansko-sociálna strana reagovala na vznik Schutzbundu reorganizáciou svojej polovojenskej organizácie, Heimwehr.

V roku 1927 došlo k stretu týchto organizácií počas tzv. Júlovej revolty; aj keď bolo povstanie neskôr potlačené, nepokoje pokračovali až do tridsiatych rokov, kedy sa kancelárom stal Engelbert Dollfuß.

V roku 1933 vyhlásil jeho kabinet rozpustenie parlamentu. Kresťansko-sociálna strana odmietala spojenie s prevažne protestantským Nemeckom. Nepokoje vyústili do občianskej vojny medzi nacistami, socialistami a kresťanskými socialistami.

V roku 1934 vyhlásil Dolfuss vládu jednej strany, austrofašistického Vlasteneckého frontu. 25. júla síce Engelberta Dollfussa zavraždili nacisti, štát sa však ešte ďalšie štyri roky udržal pod ochranou Talianska. Éra prvej republiky napriek tomu skončila a Rakúsko bolo známe ako tzv. Rakúsky štát.

Kancelári prvej republiky[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku První Rakouská republika na českej Wikipédii.