Quilmes Atlético Club

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Quilmes
Celý názovQuilmes Atlético Club
PrezývkaEl Cervecero (Pivári)
Založený27. novembra 1887
ŠtadiónEstadio Centenario Ciudad de Quilmes, Quilmes, Argentína
Kapacita30 200
PredsedaArgentína Marcelo Calello
TrénerArgentína Lucas Nardi
LigaPrimera B Nacional
2016/17Primera División, 29. miesto (zostup)
Domáce farby
Hosťovské farby

Quilmes Atlético Club, skrátene Quilmes, je argentínsky športový klub so sídlom v meste Quilmes. Quilmes vyhral spolu 2 tituly v argentínskej najvyššej súťaži Primera División. Domáce zápasy hráva klub na štadióne Estadio Centenario Ciudad de Quilmes. V súčasnosti hráva druhú najvyššiu argentínsku futbalovú súťaž Primera B Nacional. Klub je veľmi úspešný aj v pozemnom hokeji, kde v mužskej súťaži získal 16 majstrovských titulov a v ženskej 17 majstrovských titulov, čím patrí v oboch ligách pozemného hokeja k dvom najúspešnejším tímom v Argentíne.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Quilmes svoj pôvod odvodzuje od klubu Quilmes and Polo Club, ktorý bol založený britskými imigrantmi v priebehu 80. rokov 19. storočia. Tento tím zmenil v roku 1887 svoj názov na Quilmes Rovers Athletic Club a okrem iných športov vytvoril aj futbalový oddiel. V roku 1893 sa pripojil k druhej najvyššej súťaži v krajine.

Dňa 5. novembra 1897 bol založený klub Quilmes Cricket Club na základe iniciatívy kňaza J.T. Stevensona. V roku 1901 si tento klub zmenil názov na Quilmes Athletic Club a prihlásil sa do argentínskej futbalovej federácie. Avšak v čase, kedy bol vytvorený tento klub, existoval v meste Quilmes iba jeden klub a to Quilmes Lawn Tennis Club. Krátko po vzniku klub neprijímal členov, ktorí nemali britský pôvod. Tím reprezentoval veľkú britskú komunitu, ktorá pracovala v miestnej argentínskej železničnej spoločnosti Buenos Aires Great Southern Railway. Na začiatku sa klub venoval predovšetkým kriketu. V marci 1898 založil Quilmes Cricket Club futbalový oddiel. V prvých rokoch 20. storočia začal klub prijímať aj argentínskych členov[1].

Odvodzovanie pôvodu od klubu Quilmes and Polo Club je však v súčasnosti spochybňované, nakoľko klub Quilmes and Polo Club mal svojho času zaniknúť a klub Quilmes Cricket Club mal byť úplne nový subjekt, ktorý nemal žiadne väzby na iné kluby, ktoré boli pred tým založené v meste[2].

Vstup do prvej ligy[upraviť | upraviť zdroj]

Majstrovský tím z roku 1912.

Klub hral najvyššiu argentínsku súťaž už v sezóne 1900, teda skôr, než sa stal členom argentínskej futbalovej federácie. V tomto ročníku hrali ligu iba štyri tímy a Quilmes Cricket Club skončil na poslednom mieste[3]. Prvé desaťročie 20. storočia, už s názvom Quilmes Athletic Club, sa klub postupne uchytil v prvej lige. Najlepší výsledok zaznamenal v sezóne 1909, keď obsadil tretie miesto. V sezóne 1911 skončil klub na poslednom mieste. Po sezóne prešlo do tímu veľa britských hráčov z klubu Alumni Athletic Club, ktorý do tej doby dominoval futbalu v Argentíne. V roku 1912 sa najvyššia súťaž rozdelila na dve súbežne hrané ligy, Quilmes zostal v lige organizovanej argentínskou futbalovou federáciou, kde zaznamenal veľký úspech, keď skončil na prvom mieste a získal tak svoj prvý majstrovský titul[4]. V nasledujúcich sezónach sa však tím začal pohybovať skôr v spodnej časti tabuľky. V sezóne 1916 skončil Quilmes úplne posledný a zostúpil do druhej najvyššej súťaže[5]. Do najvyššej súťaže sa vrátil v sezóne 1920, teda v dobe, kedy bola liga opäť rozdelená na dve súbežne hrané súťaže. Pripojil sa k lige, ktorú organizovala konkurenčná futbalová federácia, pričom v ročníku 1920 obsadil desiate miesto. V roku 1927 sa liga znova zjednotila a Quilmes obsadil dvanáste miesto. Najväčší rival klub Argentino de Quilmes skončil tesne za ním na trinástom mieste[6]. Zvyšok 20. rokov však klub končil zväčša v strede ligovej tabuľky. V roku 1931 sa liga profesionalizovala, no zároveň sa znova rozdelila na dve súťaže. Klub sa pridal k profesionálnej lige a obsadil štrnáste miesto. V ročníku 1933 skončil klub tesne nad zostupovými pozíciami. Rozhodnutím futbalovej federácie však musel zostúpiť aj tak do druhej ligy, keďže futbalová federácia chcela v lige zachovať tímy s väčšou návštevnosťou[7]. Už v ročníku 1935 však bol Quilmes späť v prvej lige, no skončil predposledný. Slabé výsledky sa prejavili v ročníku 1937, keď klub zaznamenal iba tri výhry a znova zostúpil do druhej najvyššej súťaže[8].

Účinkovanie v druhej lige[upraviť | upraviť zdroj]

Tím z roku 1949 vybojoval postup do prvej ligy.

Ani v druhej najvyššej súťaži sa však klubu veľmi nedarilo. V ročníku 1941 dokonca skončil tesne nad zostupovými pozíciami[9]. Postupne sa však výkony klubu zlepšovali, začal sa umiestňovať v hornej polovici tabuľky a v sezóne 1947 už bol na druhom mieste. Hneď v nasledujúcej sezóne sa však klubu znova nedarilo, dostal sa do skupiny o záchranu, kde bol po siedmych odohraných kolách predposledný, no vďaka štrajku hráčov, bola súťaž zrušená, nikto nepostúpil do najvyššej súťaže, no nikto ani nezostúpil[10]. V sezóne 1949 hral Quilmes oveľa lepšie, v druhej lige obsadil dokonca prvé miesto a postúpil do najvyššej súťaže. V sezóne 1950 sa tak Quilmes znova predstavil v najvyššej súťaži, kde obsadil pätnáste miesto. V ďalšej sezóne obsadil Quilmes predposledné miesto a vrátil sa tak do druhej ligy. Vo zvyšku 50. rokov tak klub účinkoval v druhej lige, kde obsadzoval iba miesta v strede tabuľky, až v sezóne 1959 bol druhý[11]. V tomto roku tiež klub zmenil svoj názov do španielskeho jazyka na Quilmes Atlético Club.

Striedavé pôsobenie v prvej a druhej lige a zisk titulu[upraviť | upraviť zdroj]

60. roky začal klub veľmi dobre, keď v sezóne 1961 skončil na prvom mieste v druhej najvyššej súťaži a vrátil sa tak do prvej ligy. V prvej lige však odohral iba jednu sezónu, skončil posledný a vrátil sa do druhej ligy[12]. V ročníku 1965 obsadil v druhej lige druhé miesto a postúpil opäť do ligy. Tu sa predstavil v sezóne 1966, obsadil predposledné miesto, no v tomto roku žiadny tím nezostupoval. Neskôr tím svoje výkony zlepšil a v ročníku 1969 v časti Nacional obsadil piate miesto[13]. Už o rok však tím znova zostúpil do druhej ligy. V druhej lige sa Quilmes trápil, obsadzoval skôr miesta v spodnej časti tabuľky. Až v sezóne 1975 sa klubu opäť darilo, skončil prvý a postúpil do prvej ligy[14]. Tím začal podávať lepšie výkony, posúval sa vyššie v tabuľke. V sezóne 1978 zaznamenal po dlhej dobe úspech, keď skončil na prvom mieste v časti Metropolitano a získal svoj druhý majstrovský titul[15]. V tejto dobe hral za klub aj jeho najslávnejší hráč Omar "El Indio" Gómez. V nasledujúcom ročníku sa klub znova vrátil do stretu tabuľky. Už v roku 1980 však znova zostúpil, keď obsadil až sedemnáste miesto. Po roku sa klub vrátil späť do prvej ligy. V sezóne 1982 hral znova prvú ligu, kde zaznamenal dva úplne odlišné výsledky, v časti Metropolitano skončil predposledný, no v časti Nacional sa dostal až do finále, kde tesne prehral. Kvôli zlým výsledkom v časti Metropolitano však Quilmes musel zostúpiť do druhej ligy[16]. V druhej lige sa klubu veľmi nedarilo. V roku 1986 došlo k ďalšej reorganizácií futbalu v krajine, kedy sa zmenil ligový systém. Bol vytvorená nová druhá liga Nacional B, kde sa však Quilmes nedokázal kvalifikovať a tak zostal vo svojej pôvodnej súťaži, z ktorej sa však stala až tretia najvyššia súťaž[17]. Túto však klub vyhral už v sezóne 1986/87 a vrátil sa tak do druhej ligy. Nasledujúce roky Quilmes hral iba druhú ligu. Úspešný bol až v sezóne 1990/91, kedy znova postúpil do najvyššej súťaže[18].

Snaha o postup do najvyššej súťaže[upraviť | upraviť zdroj]

Prvú ligu hral klub znova po dlhej dobe v sezóne 1991/92. Tradične sa mu však veľmi nedarilo a v oboch častiach skončil na poslednom mieste a vrátil sa tak späť do druhej ligy[19]. Zvyšok 90. rokov strávil klub bojom o postup do najvyššej súťaži. Skoro vo všetkých sezónach tejto dekády sa klub umiestnil na miestach, ktoré zaručovali jeho účasť v play-off o postup do prvej ligy. V play-off však bol vždy neúspešný. Najďalej sa dostal v poslednej sezóne tohto desaťročia, keď sa v ročníku 1999/2000 dostal postupne až do troch finálových zápasov o postup, kde však vo všetkých prípadoch prehral a nepodarilo sa mu postúpiť do prvej ligy. Aj nové desaťročie začal klub smolnými výsledkami v postupových play-off zápasoch. Snaha klubu však bola nakoniec úspešná, keď v sezóne 2002/03 vyhral klub v rozhodujúcom postupovom play-off zápase nad tímom Argentinos Juniors a vrátil sa po rokoch späť do najvyššej súťaže[20]. V sezóne 2003/04 hral klub znova prvú ligu, v časti Apertura skončil štvrtý a v časti Clausura šiesty. V nasledujúcej sezóne sa však klub umiestnil iba v strede tabuľky. V ročníku 2005/06 skončil v zostupovej tabuľke tesne nad zostupovými miestami. V sezóne 2006/07 obsadil Quilmes v oboch častiach súťaže posledné miesto a zostúpil do druhej ligy[21]. Tu strávil tri sezóny, keď v ročníku 2009/10 skončil druhý a postúpil do najvyššej súťaže. Po návrate do prvej ligy sa klub umiestnil iba v spodnej časti tabuľky, čo znamenalo posledné miesto v zostupovej tabuľke a návrat do druhej ligy. Tu bol tento raz Quilmes iba jeden ročník, keď skončil na druhom mieste, hneď za slávnym tímom River Plate, ktorý sa po veľkej kríze vracal do najvyššej súťaže[22]. Po opätovnom návrate sa už klubu darilo viac a vyhol sa tak návratu do druhej ligy. V sezóne 2013/14 podával slabšie výkony, čo sa prejavilo iba tesnou záchranou v súťaži. V sezóne 2014 sa hrala iba prechodná súťaž, keďže sa prechádzalo na nový formát ligy, kedy skončil Quilmes úplne posledný, no tento rok nezostupoval žiadny tím. Ročník 2015 hralo až tridsať klubov a Quilmes obsadil jedenáste miesto. V sezóne 2016/17 však klub obsadil v najvyššej súťaži až predposledné 29. miesto a zostúpil tak znova do druhej najvyššej súťaže[23].

Farby a znak klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodné farby klubu Quilmes Cricket Club boli karmínová a modrá. V roku 1901 sa farby zmenili na biele dresy s modrými trenírkami tak, aby zodpovedali farbám anglickej futbalovej reprezentácie, keďže hráči tímu boli pôvodom z Veľkej Británie. Túto farebnú kombináciu používa klub do súčasnosti.

Klubový znak je bielej farby, s modrými okrajmi a diagonálnym modrým pasom v strede, v ktorom sú písmená QAC, teda Quilmes Atlético Club.

Štadión klubu počas zápasu.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodný štadión klubu mal názov Estadio Guido y Sarmiento Tento bol postavený v roku 1916 a fungoval až do roku 1992. V roku 1986 sa začal stavať nový štadión pri príležitosti stého výročia založenia klubu, tento bol dokončený a otvorený až v roku 1995. Od tohto roku tak hráva klub na štadióne Estadio Centenario Ciudad de Quilmes. Tento prešiel už v roku 1998 rekonštrukciou a jeho súčasná kapacita je 30 200 divákov[24].

Rivalita a fanúšikovia[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným a tradičným rivalom tímu je Argentino de Quilmes. Tento vznikol ako reakcia na pravidlo klubu Quilmes Cricket Club (predchodca Quilmes Atlético Club), že nemôže prijímať nebritských členov. Oba tímy pochádzajú z mesta Quilmes a hrávajú spolu derby s názvom Clásico quilmeño. Quilmes Atlético Club je vo vzájomných zápasoch o niečo úspešnejší. Veľká rivalita vládne tiež s tímami Lanús a Banfield.

Úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Národné[upraviť | upraviť zdroj]

Liga[upraviť | upraviť zdroj]

Národný pohár[upraviť | upraviť zdroj]

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne k dátumu: 19. októbra 2016

# Pozícia Hráč
1 Argentína B César Rigamonti
2 Argentína O Matías Sarulyte
3 Argentína O Eduardo Buruchaga
4 Paraguaj O Ismael Benegas
5 Argentína O Cristian Trombetta
6 Argentína O Sergio Escudero
7 Argentína Z Matías Orihuela
8 Argentína Z Adrián Calello
9 Argentína Ú Cristian García
10 Argentína Ú Federico Andrada
11 Argentína Z Nicolás Benegas
12 Argentína B Marcos Ledesma
13 Argentína Z Fernando de la Fuente
14 Argentína O Gastón Bottino
15 Argentína Z Leonardo Marinucci
16 Uruguaj Z Francesco Celeste
17 Argentína Z Juan Martínez Trejo
# Pozícia Hráč
18 Argentína Z Matías Escobar
19 Argentína O Diego Colotto
20 Argentína Z Facundo Coria
21 Argentína Z Nicolás da Campo
22 Argentína O Matías Pérez Acuña
23 Argentína Z Maximiliano González
24 Argentína Z Enzo Acosta
25 Argentína B Horacio Ramírez
26 Argentína Ú Diego Torres
27 Argentína Z Franco Negri
28 Argentína Ú José Luis Valdez
29 Argentína Z Gabriel Ramírez
31 Argentína O Tomás López
32 Argentína Ú Francisco Ilarregui
33 Argentína B Lucas Giovini
37 Argentína Ú Jonathan Torres

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Historia [online]. quilmesaclub.org.ar, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 2. La dos fechas de Quilmes [online]. clarin.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 3. Argentina 1900 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 4. Argentina - Domestic Championships 1912 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 5. Argentina 1916 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 6. Argentina 1927 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 7. Argentina 1933 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 8. Argentina 1937 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 9. Argentina Second Level 1941 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 10. Argentina Second Level 1948 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 11. Argentina Second Level 1959 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 12. Argentina - First Division A 1962 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 13. Argentina - First Level 1969 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 14. Argentina Second Level 1975 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 15. Argentina 1978 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 16. Argentina 1982 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 17. Argentina Second Level 1986/87 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 18. Argentina Second Level 1990/91 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 19. Argentina 1991/92 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 20. Argentina Second Level (Primera B - Nacional) 2002/03 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 21. Argentina 2006/07 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 22. Primera B Nacional [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 23. Argentina 2016/17 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.
 24. Estadio Centenario Ciudad de Quilmes [online]. quilmesaclub.org.ar, [cit. 2017-08-13]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]