Rákeš Šarma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rákeš Šarma
indický kozmonaut
Rákeš Šarma
Št. príslušnosť India
Stav neaktívny
Narodenie 13. január 1949 (69 rokov)
Patiala, India
Iné zamestnanie stíhací pilot
Hodnosť veliteľ letky Indických leteckých síl
Čas vo vesmíre 7d 21h 40m
Kozmonaut od 1982
Misie Sojuz T-11

Rákeš Šarma (* 13. január 1949, Patiala, India) je prvý kozmonaut z Indie.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1966 začal študovať na Národnej akadémii obrany (Khadakvasla National Defense Academy), po úspešnom zakončení v roku 1970 slúžil v armáde vo viacerých leteckých útvaroch, lietal na moderných strojoch. Potom sa stal testovacím pilotom. Prihlásil sa na výzvu medzi adeptov na kozmonautov, prešiel sitom 240 záujemcov a roku 1982 odišiel do Hviezdneho mestečka do Bajkonuru, vtedy v ZSSR. Tu sa naučil po rusky a získal potrebný výcvik. Po dvoch rokoch sa stal 138. kozmonautom Zeme.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Na jar roku 1984 sa stal prvým indickým kozmonautom, ktorý dostal príležitosť zúčastniť sa misie do vesmíru. Letel na lodi Sojuz T-11 z Bajkonuru spoločne s dvojicou Jurij Malyšev a Gennadij Strekalov, obaja kozmonauti ZSSR. Po 24 hodinách sa pripojili k orbitálnej stanici Saľut 7, kde už bola pripojená ďalšia loď Sojuz. Tam spoločne so stálou posádkou stanice (Oleg Aťkov, Leonid Kizim, Vladimir Soloviov) zvládli 12 pripravených sovietsko – indických experimentov a sám Rákeš trikrát denne predvádzal množstvo pozícii pri cvičení jógy. Po týždni prestúpili do lode Sojuz T-10 a pristáli na území Kazašskej SSR.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Po pristátí a odpočinku na Bajkonure odleteli do Moskvy, kde od Černenka prevzali vyznamenania Hrdina Sovietskeho zväzu. Po čase sa celá trojica dostala spoločne aj do Indie. V roku 1977 bol hlavným testovacím pilotom v Hindustan Aeronautics, Bombaj, India. V roku 2006 vydal prehlásenie, že je pripravený letieť v pripravovanej expedícii Indie na Mesiac.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]