Róbert Cilchert

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Róbert Cilchert
poľnohospodársky odborník, lekár a publicista
Róbert Cilchert
Narodenie14. marec 1809
Dunajská Lužná, Slovensko
Úmrtie4. február 1884 (74 rokov)
Hamuliakovo, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Róbert Cilchert

Róbert Cilchert (Czilchert) (* 14. marec 1809, Dunajská Lužná – † 4. február 1884, Hamuliakovo) bol poľnohospodársky odborník, lekár a publicista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Mischdorfe, dnes Dunajská Lužná (časť Nové Košariská), dňa 14. marca 1809 rodičom Andreasovi Czilchertovi a Susane rod. Lübeck. Otec pochádzal z Uhrovca a matka z Pezinka. Stredoškolské štúdia absolvoval v Banskej Bystrici a v Miskolci, filozofiu študoval v Banskej Štiavnici a v Bratislave. Medicínu absolvoval v rokoch 1826 – 1832 na Lekárskej fakulte vo Viedni.

Pôsobil ako praktický lekár v Budapešti. V roku 1839 založil hospodársku školu v Rechnitzi (Rakúsko), kde vyučoval liečenie zvierat. Špecializoval sa na chov jemnovlných oviec, najmä kmeňový. Poľnohospodárske články uverejňoval v maďarských a v nemeckých poľnohospodárskych časopisoch; lekárske články v periodikách a v publikáciách uhorských lekárov a prírodovedcov. Bol členom Francúzskej akadémie a zahraničných vedeckých spoločností, od roku 1847 člen výboru a od 1861 podpredseda Hospodárskeho spolku Bratislavskej stolice. Od päťdesiatych rokov 19. storočia žil na kúpenom veľkostatku v Hamuliakove, ktoré volali aj Mekkou chovu oviec. V Hamuliakove postavil poschodový košiar pre ovce a v šesťdesiatych rokoch aj kaštieľ (dnes už nestojaci). Evanjelické matriky narodených a zomrelých v Šamoríne nás uvádzajú do nových skutočností, ktoré potvrdzujú celkom iné miesto narodenia i úmrtia ako uvádzali doterajšie zdroje. Ako 74 ročný sa na svojom majetku v Hamuliakove 4. februára 1884 rozhodol ukončiť svoj život. Pochovaný bol 9. februára 1884 v Bratislave na evanjelickom cintoríne pri Kozej bráne. Hrobové miesto mal v sektore č.VI. hrob č.56, žiaľ v 70. rokoch 20. storočia bol hrob zrušený.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]