Rack

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Niekoľko serverov Wikipédie, umiestených do racku vo Francúzsku

Rack je štandardizovaný systém umožňujúci prehľadnú montáž a prepojovanie rôznych elektrických a elektronických zariadení spolu s vyústením káblových rozvodov do stĺpcov nad sebou v oceľovom ráme.

Rám je tvorený dvoma plochými koľajnicami, vzdialenými od seba približne 18 palcov (457 mm). V koľajniciach sú štvorcové alebo okrúhle otvory, s vodorovnou vzdialenosťou 19 palcov (483 mm). Vo zvislom smere je rack členený na jednotky (U)s veľkosťou 1,75 palca (44,45 mm). Pre jednu U sú v ráme tri otvory. Zariadenia montované do rámu majú po stranách úchytky s otvormi s rovnakou vzdialenosťou a ich výška zodpovedá nejakému násobku U.

Rack sa vyrába v niekoľkých prevedeniach. Štandardne má predne dvere presklené, aby bolo vidno na komponenty (switch, phone central) a aby ich bolo možné vizuálne skontrolovať. Takisto, štandardom bývajú vyberateľné bočnice (bočné strany racku – môžu byť namontované, alebo nasadené a uchytené zámkom na kľúč), vyberateľný zadný panel kvôli pohodliu zapojenia kabeláže medzi komponentmi racku a otvory na prívod kabeláže zo spodu alebo/aj zo zadu (väčšinou dolná čast). Rack ma perforované (dierované) plechy, ktoré slúžia na prirodzenú cirkuláciu vzduchu a teda čiastočné chladenie komponentov.

Niektoré racky je možné vyrobiť aj v prevedení IP54 – čo je protiprachová úprava. Rack je viac „uzavretý“ voči externému prostrediu, nemá perforované plechy pretože sa používajú 2 (viac) ventilátorov s protiprachovými filtrami a mriežkami, ktoré vháňajú a vyháňajú vzduch a starajú sa o cirkuláciu vnútri racku. Taktiež väčšina bočníc a panelov sú skrutkované (nie zámok na kľúč) pretože medzi jednotlivými kovovými časťami racku sú izolačné gumičky a teda výrobcovia sa snažia o čo najlepšiu priľnavosť plechov k samotnej konštrukcii.

Štandardný rack pre malú/strednú firmu má orientačnú cenu 1 000 €. Je vhodne mať rack v klimatizovanej miestnosti, ale nie v miestnosti kde sa zdržujú ľudia. Osadená zostava vytvára pomerne silný hluk. Pokiaľ neexistuje klimatizovaná miestnosť a používa sa viacero UPS záložných zdrojov, neosádzajú sa hneď nad seba. Odporúča sa vynechať medzi jednotlivými UPS aspoň 1 voľné miesto na prechod vzduchu. Pri výpadku elektrickej energie sa UPS rýchlo zahrejú a keďže majú plechové prevedenia pri tesnom dotyku znásobujú kumuláciu tepla, čím sa rýchlejšie zničia. Pri výbere racku je teda potrebne zohľadniť aj miesto osadenia a typ prevádzky (aj do budúcnosti).

Zariadenia použité v racku: routre, switche, UPS a patch panely