Rangdžung Rigpä Dordže

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
J.S. 16. Karmapa Rangdžung Rigpä Dordže

J.S. 16. Karmapa Rangdžung Rigpä Dordže (* 14. august 1924 Denkhok, provincia Derge, Východný Tibet – † 5. november 1981 USA) bol 16. hlavný predstaviteľ Karma Kagjü, línie školy Kagjü tibetského budhizmu.

Narodil sa vo Východnom Tibete. Predchádzajúci Karmapa Khakhjab Dordže (1871-1922) zanechal list, v ktorom uviedol okolnosti svojho ďalšieho zrodenia. Na základe tohto listu sa predstaviteľom kláštora Tsurphu podarilo úspešne nájsť dieťa.

Mladej inkarnácii v roku 1931 odovzdali vysvätenie mnícha novica, rovnako ako aj Karmapov ceremoniálny odev a Čiernu korunu.

Karmapa študoval v kláštore Palpung, ďalšie štyri roky v Tsurphu prehlboval svoje meditačné uskutočnenie sútier, tantier, Mahamudry a „Šiestich jóg Náropu“. Už ako chlapec sa vyznačoval mimoriadnym prirodzeným vhľadom a svojim učiteľom Situ Pema Wangčhuga Džamgon Kongtrul Palden Khjence Oser často rozprával o svojich predchádzajúcich inkarnáciach.

Vo veku 23 rokov 16. Karmapa prijal abhisheky s vysvetleniami najvyšších učení Karma Kagjü.

V roku 1959 Karmapa rozhodol, že pre zachovanie dharmy bude môcť najlepšie pracovať ak unikne z čoraz pevnejšieho zovretia komunistickej Číny, a tak sa rozhodol okupovaný Tibet opustiť. So sprievodom 160 lámov, mníchov a laikov sa Karmapa z kláštora Tsurphu, tradičného sídla Karmapov, vydal cestou k Bhutánu. Pod Karmapovým vedením sa výprave podarilo zachrániť najvzácnejšie sochy, rituálne predmety, relikvie, thangky a knihy, ktoré boli v kláštore Tsurphu uchovávané po stáročia.

Kráľ štátu Sikkim Taši Namgjal v severno-západnej Indii Gjalwa Karmapovi ponúkol Rumtek, kláštor vybudovaný 9. Karmapom Wangčhug Dordže (1556-1603). Karmapa sa podujal v Rumteku vybudovať nový kláštor, ktorý bol vďaka pomoci indickej vlády a sikkimského kráľa dokončený v priebehu štyroch rokov. Nový kláštor Rumtek sa stal oficiálnym sídlom Karmapu mimo Tibetu a centrom budhistického vzdelania, obradov a praxe.

V roku 1974 16. Karmapa sprevádzaný so skupinou lámov Karma Kagjü navštívil Európu, Ameriku, Kanadu a po prvýkrát na Západe vykonal ceremóniu Čiernej koruny. Na pozvanie svojich prvých žiakov zo Západu, Oleho a Hannah Nydahlovcov, Karmapa v decembri roku 1974 zavítal do dánskej Kodane.

V novembri roku 1976 Karmapa návštevou New Yorku začal turné po USA a v nasledujúcom roku strávil šesť mesiacov v Európe, pričom navštívil Švédsko, Dánsko, Nemecko, Holandsko, Francúzsko a Veľkú Britániu.

Karmapa v máji roku 1980 opäť navštívil Západ a tentoraz prednášal a viedol ceremónie v Londýne, New Yorku, San Francisku a Boulderi v americkom štáte Kolorádo.

J.S. 16. Karmapa zomrel 5. novembra 1981 v nemocnici Zion, neďaleko Chicaga.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • N. Douglas, M. White: Karmapa, the Black Hat Lama of Tibet, Luzac & Company Ltd, 1976, ISBN 0-7189-0187-8