Ravenclaw

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ravenclaw promo 2017
Ravenclaw feat. Kai Hansen

Ravenclaw je slovenská powermetalová hudobná skupina.

Symfonické melodické autorské piesne začali tvoriť už pred rokmi, kedy pôvodní členovia – súrodenci Matej a Juraj, založili Ravenclaw. Neskôr pozvali na post basgitaristky svoju sestru Antóniu a doplnili zostavu o ďalších šikovných hudobníkov, gitaristu Petra a klávesáka Gabriela.

Od roku 2002 vymenili zopár skúšobní, prestriedali pódiá, navštívili viaceré mestá a krajiny. Ich webstránka a sociálne siete ukazujú na záujem o kapelu nielen slovenskej, ale aj svetovej verejnosti.

Ravenclaw tvoria, píšu a hrajú výlučne vlastné skladby. Výnimka tu je v roku 2017, kde sa na štyroch z 11 koncertov predstavia s hviezdnym hosťom – spevákom a gitaristom Kaiom Hansenom (GAMMA RAY, UNISONIC, ex-HELLOWEEN), s ktorým okrem skladieb Ravenclaw zahrajú aj zopár skladieb z jeho domácej kapely GAMMA RAY.[1]

Členovia[upraviť | upraviť kód]

Eter – guitar
Mattey – vocals
Gabriel – keys
 • Mattey – Matej Valiska – spev
 • Eter – Peter Birčák – gitara, akordeón, vokály
 • Gabriel – Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Tonka – Antónia Valisková – basgitara, vokály
 • Jurx – Juraj valiska – bicie
Jurx – drums
Tonka – bass

Biografia – 2002 až súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

2018[upraviť | upraviť kód]

V roku 2018 odohrala kapela Ravenclaw 2 veľké festivaly - Rock Pod Kameňom 2018 a Legendy 2018. Nasledovala účasť Ravenclaw na CD svetového projektu – "Metal Music Globalliance Compilation Vol lll", na ktorej kapela reprezentovala vlastnú hudbu – pieseň Their feelings vo svete. Príprava nových piesní, a koncertného materiálu na rok 2019.

2017[upraviť | upraviť kód]

Tento rok oslavuje kapela Ravenclaw 15 výročie. Súčasťou je aj zverejnenie oficiálneho videoklipu ku piesni THINK. Účasť Ravenclaw na CD svetového projektu – "Metal Music Globalliance Compilation Vol ll", na ktorej kapela reprezentovala vlastnú hudbu – pieseň Finders vo svete. Oslavu sľubujú aj potvrdené termíny pre koncerty a festivaly, niektoré z nich aj s hosťom Kaiom Hansenom za mikrofónom.

2016[upraviť | upraviť kód]

Začiatkom roka 2016 – účasť Ravenclaw na CD svetového projektu – "Metal Music Globalliance Compilation Vol l", na ktorej kapela reprezentovala vlastnú hudbu a krajinu vo svete. Odohrali sme koncerty na festivaloch Rock pod Kameňom, Cassoviance metalliance fest. V lete kapela nakrútila videoklip k piesni Think. Nakrúcanie prebiehalo pod hlavičkou agentúry Igora Petrillu, strih a finalizáciu si zobrala na starosť kapela a klip bude zverejnený v roku 2017 pri príležitosti 15 výročia. Prekvapenie pre fanúšikov bolo na festivale More than fest, kde nový minialbum PRESAGE pokrstil samotný Kai Hansen, ktorý s kapelou na pódiu aj vystúpil s piesňou Their Feelings z tohto minialbumu. Ďalším míľnikom v histórii kapely bolo vystúpenie na koncerte v Hamburgu ako hosť v rámci turné kapely Masterplan. Vianočným koncertom v Košiciach úspešne ukončili rok 2016.

2015[upraviť | upraviť kód]

Účinkovanie v meste Šternberk (CZ) ako headliner programu výročia automobilových závodov Ecce Homo. Festival Rock Pod Kameňom 2015 bol slnečný a Ravenclaw si ho užili počas celých troch dní, kde boli aj ako účinkujúci, ale aj ako účastníci. Obnovenie festivalu More than fest v Banskej Bystrici v amfiteátri, prinieslo kapele Ravenclaw rekordný počet divákov. V deň tohto festivalu vyšiel na CD aj singel 2015 s názvom Their Feelings a tešil sa širokému záujmu zo strany fanúšikov. Na festivale Cassovians metalliance fest si kapela užila domáce publikum.

2014[upraviť | upraviť kód]

Slovenský organizátor a booking agency EPG oslovil Ravenclaw ohľadom predskakovania metalovej legendy Primal Fear na čele s Ralphom Scheepersom.

2013[upraviť | upraviť kód]

Začiatkom roku 2013 sa zúčastnili súťaže Wacken metal battle, semifinále bolo v Prešove a keďže postúpili aj do finále, urobili si výlet do Bratislavy spojený s koncertom. Pred "Slovenskou porotou" čestne obhájili 4 miesto. V lete odohrali koncert na open air festivale „Rock pod hradom“. Začalo sa štúdiové nahrávanie na pripravované skladby. Na záver roka to bolo miniturné na Ukrajine. Ako prekvapenie pre kapelu aj fanúšikov sa ku koncu roka vracia do kapely pôvodný bubeník, spoluzakladateľ a súrodenec Juraj. Keďže nás slovenský organizátor EPG oslovil kapelu ohľadom predskakovania kapiel Masterplan a Lordi na ich slovenskom turné, Jurx odohráva koncert s Ravenclaw ako predkapela fínskej kapele Lordi.

2012[upraviť | upraviť kód]

Kapela sa vo februári zúčastnila projektu WACKEN Metal Battle Slovakia, kde sa umiestnila na čestnom 3 mieste. Ďalším z významných koncertov bolo účinkovanie na akcii ROKOKO ako hosť, pri príležitosti osláv dní mesta Košice. V októbri odohrali koncert na MAIDAY festivale, medzi inými aj s kapelkou Horkýže Slíže. Rok 2012 sa niesol v duchu veľkých zmien. Vystriedali sa viacerí bubeníci, až ku koncu roka sa cesty Ravenclaw stretli s novou krvou – Borisom. Taktiež kvôli pracovnej vyťaženosti si kapela dala s gitaristom Mošom pauzu a rozhodla sa momentálne nepríjímať na post druhého gitaristu žiadnu dočasnú náhradu.

2011[upraviť | upraviť kód]

Kapela zahrá opäť zopár významných koncertov. Medzi inými, účinkovanie na hlavnej ulici v Košiciach pri príležitosti majstrovstiev sveta v hokeji 2011 v Košiciach. Hranie pred nemeckou kapelkou Raygun Rebels na košickej Metal párty. Účinkovanie na motozraze – Čermeľský kvet 2011. Alebo koncert ako predkapela maďarskej legendy POKOLGÉP. Ku koncu roka UKRAJINSKÉ miniturné s košickou kapelou Killchain. Kapela sa venuje príprave nového albumu.

2010[upraviť | upraviť kód]

Na začiatku roka Kapela dostala od osudu opäť „pekný“ darček – prišli o skúšobňu, čo sa s nimi ťahalo takmer celý rok. V Košiciach – „Hlavnom meste kultúry 2013“ však nebolo možné nájsť miestnosť na podporu kultúry mládeže. Aká hanba. Prvý koncert roku 2010 odštartovali v Krakowe na Love it hard festivale ktorého headlineri boli poľské legendy Turbo, Jelonek a Crystal Viper. Nasledovali ďalšie koncerty medzi inými si zahrali aj so slávnymi Evergrey, či s československou legendou zvanou Fermata. Keďže väčšina kapely je zamestnaná a popri kapele má aj ďalšie povinnosti, rozhodli sa hrať menej koncertov a hlavne klásť dôraz na tvorbu nových piesní. Nahrali skladbu s názvom Humanmark, ktorá bola vydaná na CD kompilácii českých a slovenských metalových kapiel časopisom Šrotowisko (Oktober 2010). Koniec roku zakončili koncertom doma v Košiciach v rockovom klube Collosseum. Bubeník Juraj sa rozhodol, že po ôsmich rokoch opustí kapelu a vyberie sa vlastným hudobným smerom bez ďalšej spolupráce.

2009[upraviť | upraviť kód]

Začiatkom roku kapela odohrala koncert s legendou metalového tenorového spevu Andre Matosom a jeho kapelou v Jumbo centre v Košiciach. V Stropkovskej hudobnej lige sa umiestnili na 3 mieste. Zahrali aj na nultom ročníku, festu Boženka fest. Začiatkom júla začali nahrávať nový album. Prázdniny zase prebehli formou pauzy z dôvodu nezáujmu usporiadateľov komerčných festivalov o našu prítomnosť. Prvý koncert po prázdninách bol na rockovom festivale Bardrock, potom nasledovala kapelná dovolenka v Prahe spojená s koncertom a vystúpením na súťaži skutečná liga. Aj keď kapela postúpila do semifinále, finančné náklady spojené s touto súťažou boli bez sponzora nezvladnuteľné a tak kapela v súťaži nepokračovala. Nasledoval koncert s českou legendou – kapelkou Arakain v Jumbo centre v Košiciach. Album „Ravenclaw – Welcome to the Ravenland“ krstí Ravenclaw v Košiciach dňa 05.12.2009, zázračným elixírom, a v Tatrách 27.12.2009, skalami, zelenou vetvičkou a snehom.

2008[upraviť | upraviť kód]

Začiatkom roku sa kapela zúčastnila súťaže muziKE, kde vyhrala cenu diváka a tento názov bol tiež nápadom kapely pre túto prehliadku kapiel. 2. mája kapela vyhrala 1. miesto na 10. ročníku súťaže rockových kapiel – ROKOKO a postupne chystá nahrávanie nového albumu. Pred prázdninami sa ešte uskutočnilo pár koncertov, no nasledovala letná pracovná pauza, ktorú väčšina členov využila na privyrobenie si na nové nástroje a aparatúru. V novembri prebieha natáčanie videoklipu ku skladbe „Black eyed death“.V decembri 2008 na Silvestra odohrali na hlavnom pódiu v Košiciach silvestrovský set a úspešne zakončili rok 2008.

2007[upraviť | upraviť kód]

Kapela by tento rok chcela konečne v kompletnej zostave zlepšiť svoju tvorbu po kompozičnej aj technickej stránke, častejšie koncertovať a navštíviť viac slovenských miest. Konečne nahrať demo, ktoré by prezentovalo tvorbu kapely a potešilo aj fanúšikov. Po koncertoch v Bratislave a Žiline kapela pripravuje očakávané demo, ktoré nahráva na začiatku leta a spúšťa novú web stránku www.ravenclaw.sk. Koncom roka, 5. novembra sa krstí demo s názvom AFTER TOMORROW. Kapela sa prihlásila do súťaže REBRÍK s piesňou Duality. Po prezentačnom koncerte a finálovom koncerte v decembri prvý ročník tejto súťaže aj vyhrala, čo len pomohlo k zviditeľneniu sa.

Ravenclaw promo 2007

2006[upraviť | upraviť kód]

Hneď začiatkom roka smerovanie kapely nabralo akčný spád. Po nezhodách ohľadom ďalšieho fungovanie sa rozhodli odísť Peťo a Laďo. Kapela ale ostáva naďalej, len prebieha hľadanie vhodných muzikantov na uvoľnené posty. 3. marca 2006 sa odohrá posledný koncert na rozlúčku s Peťom a Láďom ešte v pôvodnej zostave. Mesiac po odchode gitaristu Láďa a basáka Peťa sa kapela snaží zohnať gitaristu a basáka, potrebných na ďalšie fungovanie. Skupina našla veľmi dobrého a šikovného gitaristu Peťa dosť rýchlo. Po neúspešných snahách zohnať človeka v okolí Košíc, ktorý by sa odhodlal postaviť s bassgitarou v ruke skúšobne, sa rozhodlo jednoznačne. A to tak, že na post basgitaristky bola prijatá Tonka (sestra bubeníka Jura a speváka Mateja). Po dlhom zvažovaní sa kapela rozhodla prijať do kapely ešte jedného gitaristu, ktorý by odľahčil speváka Maťa od gitary, aby sa mohol venovať naplno spevu. Tak na post druhého gitaristu začiatkom septembra 2006 prišiel do Ravenclaw Mošo. A s ním aj neskôr klávesák Gabi. Začala sa práca na nových songoch a koncertoch.

2005[upraviť | upraviť kód]

Vznikajú nové skladby, staršie sa vylepšujú a medzitým je odohraných zopár koncertov, s väčším i menším úspechom. V júni nastala pauza, Maťo odišiel za zárobkami do zahraničia. Kapela sa snaží do jej doterajšieho štýlu postupne primiešavať aj tvrdšie power a thrashove prvky a tým pádom vtlačit vlastnú charekteristickú pečat do svojej tvorby.

2004[upraviť | upraviť kód]

Na vianoce 2003 kapela dostala “darček“ – zostala bez skúšobne, čiže bolo dosť problematické skúšať a tvoriť nové skladby. Nastalo trochu hluché obdobie, čo sa našťasie pominulo začiatkom februára, tak sa členovia mohli pustiť do hrania a reflektovať ponuku rockového klubu TUBA v Košiciach na odohranie ich prvého koncertu, konkrétne 27.2.2004. Kapela zahrala asi 12 skladieb, spolu s covermi od HELLOWEENu. Aj napriek krátkemu času na rozohratie a problémov so zvukom, ohlasy na koncert boli nad očakávania. S príchodom leta nastávajú väčšie možnosti hrania naživo. V máji a v júni je Ravenclaw predkapelou PUNKREASu a slovenskej deathmetalovej legendy DEPRESY. Cez leto opäť nastáva tvorivá pauza, vynútená odchodom Peťa počas prázdnin do zahraničia. Po prázdninách kapelu opäť nepríjemne prekvapí skutočnosť, že ostali bez skúšobne. Až do 1.11.2004, keď začala znova skúšať, ale už v novej miestnosti.

2003[upraviť | upraviť kód]

V októbri sa k nim pridal aj Peťo – basgitara. V trojčlennom zložení už mali vytvorené nejaké skladby, tak nič nebránilo dopilovať ich a pokračovať v ďalšom skladaní. Autorom väčšiny hudby aj textov je Maťo, samozrejme finálna úprava sa deje v skúšobni za asistencie všetkých členov. Väčšina skladieb sa nesie v duchu rýchleho heavy/power metalu a veľký dôraz sa kladie na melodiku skladieb.

2002[upraviť | upraviť kód]

Kapela Ravenclaw vznikla v Košiciach koncom roku 2002 ako trio v zložení: Maťo – Gitara, spev, Laďo – gitara, vokály, Juro – Bicie. Prebieha tvorenie prvých skladieb, prvé problémy s priestormi na skúšanie a aparátom. Taktiež sa hľadá basgitarista.[2]

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

(Kompilácia – 2018) / The Metal Music GlobAlliance Compilation Vol 3.[upraviť | upraviť kód]

Účasť na kompilačnom CD – The Metal Music GlobAlliance Compilation Vol 3. so skladbou "Their feelings"

(Kompilácia – 2017) / The Metal Music GlobAlliance Compilation Vol 2.[upraviť | upraviť kód]

Účasť na kompilačnom CD – The Metal Music GlobAlliance Compilation Vol 2. so skladbou "Finders"

Presage (EP – 2016)[upraviť | upraviť kód]

Line-up:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara, klávesy, akordeon, vokály
 • Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara, vokály
 • Juraj Valiska – bicie

Guest:

 • Boris Buxár – bicie (track 2, 5, 6), perkusie (track 4)

Songs:

 1. Presage (1:22)
 2. Finders (3:40)
 3. Think (4:06)
 4. The way (5:10)
 5. Today (4:20)
 6. Their feelings (3:54)
 7. Here we are (1:21)

Nahrané v:

MF Records – Martin Barla

2016

Mastering, Mix: Martin Barla

Hudba: Ravenclaw

Texty: Ravenclaw & Ivman (track 3, 4, 5)

Návrh predného obalu: Jesus Da Silva

(Kompilácia – 2016) / The Metal Music GlobAlliance Compilation Vol 1.[upraviť | upraviť kód]

Účasť na kompilačnom CD – The Metal Music GlobAlliance Compilation Vol 1. so skladbou "Think"

Think (Singel – 2016) [upraviť | upraviť kód]

Obsadenie:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara
 • Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara
 • Juraj Valiska – bicie

Skladba:

 • Think  

Nahrané v:

MF Records – Martin Barla, 

RDM studio

2016

Mastering, Mix: Martin Barla

Hudba: Ravenclaw

Text: Mattey & Ivman

Návrh predného obalu: Matej Valiska

Their feelings (Singel – 2015) [upraviť | upraviť kód]

Obsadenie:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara
 • Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara
 • Juraj Valiska – bicie

Skladba:

 • Their feelings (3:55)  

Nahrané v:

MF Records – Martin Barla, 

RDM studio

2015

Mastering, Mix: Martin Barla

Hudba: Ravenclaw

Text: Mattey & Ravenclaw

Návrh predného obalu: Matej Valiska

Today (Singel – 2014) [upraviť | upraviť kód]

Obsadenie:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara
 • Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara
 • Boris Buxár – bicie

Skladba:

 • Today (4:21)  

Nahrané v:

MF Records – Martin Barla, 

RDM studio

2014

Mastering, Mix: Martin Barla

Hudba: Ravenclaw

Text: Ivman & Ravenclaw

Návrh predného obalu: Martin Knight – "MindSqueeZe.co.uk"

Kompilácia – 2010 CD časopisu Šrotowisko[upraviť | upraviť kód]

Účasť na kompilačnom CD časopisu Šrotowisko so skladbou "Stopa" (SK)  

"Human mark" (EN)  

Welcome to the Ravenland (Album – 2009)[upraviť | upraviť kód]

Obsadenie:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara, vokály
 • Martin Lorenc – gitara, vokály
 • Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara
 • Juraj Valiska – bicie

Hosť:

 • Martin Barla – vokál, growl (track 3, 8)

Skladby:

 1. Welcome (0:43)
 2. Light from you (3:57)  
 3. Power slaves (4:32)
 4. Into the night (4:23)
 5. Dragon's river (3:33)
 6. Patron Saint (3:15)
 7. Brother sun (4:00)
 8. Eyes of the damned (7:21)
 9. Heaven storm (5:03)
 10. Deja vu (3:26)  
 11. Don't be my enemy (3:37)

Nahrané v:

MF Records – Martin Barla

2009

Mastering, Mix: Martin Barla

Music and Lyrics: Ravenclaw

Cover artwork: Peter Birčák, Martin Lorenc

After tomorrow (Singel – 2007) [upraviť | upraviť kód]

Obsadenie:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara
 • Martin Lorenc – gitara
 • Gabriel Šipoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara
 • Juraj Valiska – bicie

Skladby:

 1. Duality (4:23)
 2. Black eyed death (3:54)  
 3. Rain (5:11)  
 4. Prisoner (4:12)  

Nahrané v:

MF Records – Martin Barla

2007

Mastering, Mix: Martin Barla

Hudba a texty: Ravenclaw

Návrh obalu: Martin Lorenc

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Kŕdeľ košických havranov RAVENCLAW oslavuje 15. výročie | Valhalla.sk. Valhalla.sk, 2017-04-29. Dostupné online [cit. 2017-06-14].
 2. Ravenclaw Website [online]. ravenclaw.sk, [cit. 2017-06-14]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ravenclaw

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]