Helloween

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Helloween
Helloween - Live in Nürnberg - Löwensaal - 18.01.2006.jpg
Základné informácie
Pôvod Hamburg, Nemecko
Žáner(-re) Power metal
Speed metal
Heavy metal
Pôsobenie 1984 – súčasnosť
Vydavateľstvá Noise Records
RCA Records
EMI
Castle Records
Nuclear Blast Records
Steamhammer Records
Webstránka http://www.helloween.org
Členovia skupiny:
Andi Deris
Michael Weikath
Sascha Gerstner
Markus Grosskopf
Dani Löble
Bývalí členovia
Kai Hansen
Michael Kiske
Ingo Schwichtenberg (zosnulý)
Roland Grapow
Uli Kusch
Mark Cross
Stefan Schwarzmann

Helloween je nemecká power/speed metalová skupina založená na začiatku 80. rokov Kai Hansenom (Iron Fist) a Markusom Grosskopfom. Helloween je známy ako jedna z priekopníckych power metalových skupín. Najúspešnejším albumom skupiny je Keeper of the Seven Keys part. 2 vydaný v roku 1988. Tento album sa umiestnil aj v rebríčku metalových albumov na 26. mieste. Spevákom na tomto albume bol Michael Kiske. Najväčšími hitmi skupiny sú piesne z tohto albumu I Want Out, Eagle Fly Free, Dr. Stein. Ďalšími známymi piesňami sú Future World, Keeper of the Seven Keys, Halloween, As Long As I Fall, A Tale That Wasn´t Right, Just A Little Sign, If I Could Fly, Mirror, Mirror, The Time of the Oath a Rise and Fall.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé roky a prvý album (1984-1986)[upraviť | upraviť zdroj]

Helloween vznikol v roku 1984 v Hamburgu (Nemecko). Pôvodná zostava bola- Kai Hansen - spev a gitara, Michael Weikath - gitaru, Markus Grosskopf - basová gitara a Ingo Schwichtenberg - bicie. Ten rok kapela podpísala zmluvu s Noise Records a nahrala dve piesne pre kompiláciu s názvom Death Metal. Kompilácia obsahovala kapely Hellhammer, Running Wild, a Dark Avenger. Dve skladby boli "Oernst of Life" od Weikatha a Hansenove "Metal Invaders" v rýchlejšiej verzii. Helloween nahral a vydal svoj prvý album v roku 1985. Bol to EP-album a obsahoval 5 skladieb. V tom istom roku Helloween vydal svoj prvý štúdiový album Walls Of Jericho. Počas nasledujúceho turné mal Kai Hansen problémy spievať a súčasne hrať na gitaru. Z tohoto dôvodu začal Helloween hľadať nového speváka.

Keeper Of The Seven Keys (1986-1989)[upraviť | upraviť zdroj]

Kapela našla 18-ročného speváka Michaela Kiskeho z miestnej kapely s názvom Ill Prophecy. S ich novým spevákom v zostave sa Helloween dostali ku gramofónovej spoločnosti International Noise a RCA a tá navrhla spracovať dvoj-album a zaviesť nový line-up. Miesto toho nahrali jeden album, Keeper of the Seven Keys,pt. I, ktorý bol realizovaný v roku 1987. V roku 1988 vydal Helloween Keeper of the Seven Keys,pt. II. Helloween nahral s MTV singel "I Want Out". MTV tiež predstavilo turné s Helloweenom a thrash-metalovej skupiny Exodus na podporu kapely Anthrax. Táto kapela napokon dosiahla svetového úspechu. Po vydaní Keeper of the Seven Keys part 2 skupinu opustil Kai Hansen, Helloween sa stal vraj príliš veľký na to, aby ho Kai mal pod kontrolou. Hansen následne založil vlastnú skupinu Gamma Ray. Skupina potrebovala po Kaiovom odchode nového gitaristu, naviac ich ešte čakalo turné po USA, náhradou sa stal Roland Grapow.

Pink Bubbles Go Ape a Chameleon (1990-1993)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1990 vyšiel Michael Kiske s pravdou von, z predaja oboch albumov Keeper of the seven keys nevidela skupina ani cent, rozhodli sa teda zmeniť nahrávacie štúdio, čo v konečnom dôsledku úplne zmenilo ich štýl. Gitarista Michael Weikath neskôr priznal, že skupina si niektoré piesne neskladala, iba nahrávali to, čo sa im povedalo. Album Pink bubbles go ape bol vydaný 11.3.1991, na rozdiel od predchádzajúcich albumov je o niečo mäkší a postráda agresívne bubnovanie. Po trojročnom čakaní na nový album bol po Keeper of the seven keys part 2 tento album pre fanúšikov miernym sklamaním.

Album Pink Bubbles go ape bol prvým albumom bez člena pôvodnej zostavy, ostatní členovia, ale na Kaia nezabudli a pri poďakovaniach ho spomenuli: " Pozdrav Kaiovi Hansenovi a Gamma ray( Ak chcete mäkký toaletný papier mali by ste ísť do hotela Gay Boy) veľa šťastia pri novom štarte."

V roku 1993 vyšiel o poradí šiesty album Chameleon, ktorý je väčšinou fanúšikov a aj niektorými členmi skupiny doslova nenávidený. Chameleon využíva veľmi veľa klávesov, je plný pozitivizmu a postrádať tam gitarové sóla ako napr. v Eagle Fly Free alebo I am alive. V nahrávke piesne Windmill dokonca nie sú živé bicie (to ale mohli spôsobiť aj iné faktory).

V tom čase mal bubeník skupiny, Ingo Schwichtenberg veľké problémy s drogami a trpel schizofréniou, gitarista Roland Grapow napísal pre Inga pieseň Step out of hell.

Po vydaní tohto albumu bol Michael Kiske z kapely vyhodený, Michael Weikath, ktorý vyjadroval a doteraz vyjadruje svoju nechuť k albumu Chameleon, zorganizoval schôdzu kapely, o ktorej nedal Kiskemu vopred vedieť. Keď Kiske na schôdzu neprišiel, Weikath to použil ako zámienku, aby mohol Kiskeho zo skupiny vyhodiť.

Počas turné k albumu bol kvôli problémom s drogami a schizofréniou zo skupiny vyhodený aj bubeník Ingo Schwichtenberg. Jeho problémy boli také vážne, že počas niektorých koncertov začal vzlykať tak veľmi a tak hlasno, že nebol schopný ďalej hrať. Po odchode z Helloweenu mu ponúkol pomocnú ruku Kai Hansen, sľúbil mu, že ak bude čistý, vezme ho do Gamma Ray (odkiaľ odišiel bubeník Uli Kusch ktorý nahradil Inga v Helloweene). Ingo sa šance nechopil, pod vplyvom drog a duševnej lability spáchal v roku 1995 samovraždu. Hodil sa pod idúce metro v Hamburgu. Ingo bol taktiež odporcom albumu Chameleon, skladbu Windmill nazval Shitmill.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Terajší členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodná zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia pôsobiaci v kapele iba počas turné[upraviť | upraviť zdroj]

Timeline[upraviť | upraviť zdroj]


Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

VHS/DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Živé albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]