Red Special

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Red Special

Red Special (červený špeciál) je elektrická gitara Briana Maya zo skupiny Queen. V roku 1963 ju vlastnoručne vyrobil Brian spolu s otcom. May na túto gitaru hral viac ako tridsať rokov na mnohých albumoch skupiny Queen, na koncertoch a ďalších svojich sólových predstaveniach. Názov „Red Special“ vznikol z červeno-hnedej farby, ktorá vznikla po tom, čo bola gitara natretá niekoľkými vrstvami špeciálnej britskej hmoty, „Rustin's Plastic Coating“.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Ako bolo spomenuté vyššie, Red Special bol vyrobený Brianom Mayom a jeho otcom Haroldom. Na gitare začali pracovať v auguste roku 1963, kedy mal Brian šestnásť rokov. Väčšina použitého dreva pochádza z kozuba z 18. storočia, ktorého sa práve vtedajší ich rodinný známy potreboval zbaviť. Preto gitaru občas nazývajú aj „Fireplace“ (kozub). Nakoľko drevo bolo už staré a horšej kvality, výroba a správne vytvarovanie krku gitary boli veľmi náročné. Podľa Briana sú dokonca v jej krku viditeľné poškodenia spôsobené hmyzom.

Telo gitary bolo vyrobené z duba, latovky a mahagónovej dyhy. Nakoniec tak vznikla poloakustická gitara. Stredová doska je prilepená po stranách a prekrytá mahagónovými plátmi tak, aby telo vyzeralo celistvo. Gitaru lemuje brúsený kus poličky. Do nástroja boli pridané tri snímače a kobylka, vyrobená priamo na mieru. Brian zakúpil sadu snímačov Burns tri-sonic, ale otočil ich polaritu a obalil cievky zoxidovanou živicou čím redukoval ich mikrofóniu. Pôvodne použil snímače zo svojej prvej gitary, ale nedosiahol takého zvukového výsledku, aký chcel.

Tremolo gitary Red Special je tvorené ostrím nožov z tvrdenej ocele vytvarovaným do písmena „V“. Jeho napnutie sa dosahuje dvoma pružinami z ventilu starej motorky. Napätie pruženia je nastaviteľné zavŕtavaním skrutky, ktoré prechádza stredom pružiny dovnútra či von otvormi umiestnenými pri zadnom upevnení popruhu na gitare.

Ďalšie druhy gitary[upraviť | upraviť zdroj]

Brian väčšinou používa originál svojej gitary Red Special, no od doby, kedy založil vlastnú firmu na ich výrobu, Brian May Guitars, príležitostne používa jej kópiu. Kópiu mal napríklad vo videoklipoch ku skladbám „We Will Rock You“ a „Spread Your Wings“. Bolo to preto, aby zabránil poškodeniu originálnej (otcovej) gitary snehom.

V roku 2006 firma Brian May Guitars vyrobila model gitary „Mini May“. Ide o zmenšeninu pôvodnej „Red Special“, ktorá obsahovala 24 pražcov, ale žiadny nultý. V roku 2007 sa na trhu objavila od rovnakej firmy akustická gitara s názvom „Rhapsody“ pomenovaná po jednej z pesničiek skupiny Queen - „Bohemian Rhapsody“.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Red Special

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Red Special na českej Wikipédii.