Brian May

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Brian May
Brian May Portrait - David J Cable.jpg
Základné informácie
Popis umelca britský spevák, gitarista, hudobný skladateľ a producent
Rodné meno Brian Harold May
Narodenie 19. júl 1947 (67 rokov)
Hampton, Spojené kráľovstvo
Žáner Hard rock, Heavy metal, Glam rock,
Pop rock, Progressive rock
Hrá na nástroje gitara, klavír
Roky pôsobenia 1964-súčasnosť
Vydavateľstvá Hollywood Records
Parlophone Records
Súvisiace
články
Queen, Queen + Paul Rodgers, Smile
Webstránka brianmay.com

Brian Harold May, známy ako Brian May (* 19. júl 1947, Hampton, Spojené kráľovstvo) je britský hudobník, spevák, skladateľ, producent, astronóm, multiinštrumentalista, známy hlavne ako gitarista legendárnej anglickej skupiny Queen.

Je autorom veľa klasických piesní skupiny Queen ako „Now I'm Here“, „Keep Yourself Alive“, „Tie Your Mother Down“, „I Want It All“, „We Will Rock You“, „Save Me“, „Who Wants To Live Forever“...

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v v londýnskom Hamptone. V piatich rokoch začal chodiť na základnú školu vo Felthame. Mal rád hudbu a rád spieval, preto ho rodičia prihlásili na hodiny klavíra, ktoré ale nemal rád, pretože musel cvičiť aj v sobotu.

Ako šesťročný sa naučil hrať na ukulele. Robil rýchle pokroky, a preto už chcel aj gitaru. Na narodeniny ju dostal, ale keďže mu bola veľká, začal ju upravovať, až mal akustickú gitaru. Začal sa zaujímať o astronómiu a fotografovanie. Vo voľnom čase počúval hudbu a pritom hrával na gitaru, postupne prechádzal od akordov na jednotlivé tóny, pretože sa zaujímal o hru na gitaru do najmenších detailov. Urobil skúšky z teórie aj praxe hry na klavír, ale ďalej už neštudoval. Začal písať pesničky a hrával na rodinných večierkoch. Dostal sa na gymnázium v Hamptone.

Postupne zisťoval, že jeho akustická gitara mu nestačí a na novú elektrickú nemal peniaze. Rozhodol sa, že si s otcom vyrobí gitaru podľa svojich predstáv. Jeho červená špeciálka ho stála 18 mesiacov driny a iba 18 libier. Bol na ňu veľmi pyšný, za nič ju nechcel spolužiakom predať a vyskúšal na nej mnoho trsátok, aby našiel ten pravý zvuk a zistil že mu stačí obyčajná šesťpencová minca.

Keď mal 17 rokov, vyskúšal mnoho zamestnaní a založil si kapelu pomenovajú 1984, spolu so spolužiakom Davom Dillowayom a Timom Staffellom. Hrávali v sálach, alebo na školách. Na strednej škole hrával v amatérskom divadelnom krúžku a bol členom speváckeho zboru. Po skončení strednej školy sa prihlásil na štúdium astronómie na Imperial College v Londýne.

13. mája 1967 doprevádzal na jednom vystúpení aj Jimiho Hendrixa. Brian mal ale málo času, preto s kapelou skončili. Stále udržiaval kontakt s Timom Staffellom a keďže im hranie chýbalo, vyvesili si inzerát, v ktorom hľadali bubeníka. Usporiadali konkurz na ktorom sa zúčastnil aj študent medicíny Roger Meddows-Taylor, neskorší člen skupiny Queen.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]