The Imperial College of Science, Technology and Medicine

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 51°29′54″S 0°10′37″Z / 51,498356°S 0,176894°Z / 51.498356; -0.176894

Imperial College London

Znak školy
Motto
Scientia imperii decus et tutamen (Znalosti sú ozdobou a ochranou ríše)
Základné informácie
Typverejná univerzita
Rok založenia8. júl 1907
Vedenie
RektorAlice Gast
Štatistické údaje
Počet študentov13 410
Kontaktné údaje
Oficiálny webimperial.ac.uk

The Imperial College of Science, Technology and Medicine alebo skrátene Imperial College London je elitná londýnska univerzita, ktorá sa špecializuje v oblasti vedy, inžinierstva, obchodu a medicíny. Vo svetových rebríčkoch sa pohybuje na mieste top 10 škôl na svete. Pôvodne bola súčasťou zoskupenia University of London. Imperial College sa stal úplne nezávislým v roku 2007 na 100. výročie svojho založenia.

Hlavné časti univerzity sa nachádzajú v oblasti South Kensington v centrálnom Londýne na hranici medzi Royal Borough v Kensingtone, Chelsea a City of Westminster. Univerzita má aj ďalšie areály v centre Londýna, vrátane Chelsea, Hammersmith a Paddington. S celkom 525 233 štvorcových metrov prevádzkového majetku, má jeden z najväčších majetkov všetky inštitúcie vyššieho vzdelávania v Spojenom kráľovstve. Imperial je rozdelený do štyroch hlavných akademických jednotiek – Imperial College Faculty of Natural Sciences (Fakulta prírodných vied), Imperial College Faculty of Medicine (Fakulta medicíny), Imperial College Faculty of Engineering (Fakulta inžinierstva) a Imperial College Business School (Škola obchodu).

Imperial má okolo 13 500 študentov prezenčného štúdia a 3 330 akademických a výskumných pracovníkov. Celkový príjem bol 705 miliónov libier v roku 2010/11, z toho 299 miliónov libier bolo z výskumných grantov a verejného obstarávania.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Sir Henry de la Beche

20. storočie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1907 novovzniknutá rada pre vzdelávanie zistila, že je potrebná väčšia kapacita pre vyššie technické vzdelanie. Následne schválila a odovzdala návrh na zlúčenie City and Guilds College, Royal School of Mines a Royal College of Science s cieľom vytvoriť The Imperial College of Science and Technology, ktorá by bola súčasťou zoskupenia University of London. Kráľovský výnos Imperialu udelil Eduard VII. a dokument bol oficiálne podpísaný 8. júla 1907.

V roku 1988 sa spojil s St Mary's Hospital Medical School (Lekárska škola nemocnice svätej Márie), čím sa z neho stal Imperial College of Science, Technology & Medicine. V roku 1995 Imperial založit vlastné akademické nakladateľstvo, Imperial College Press, v spolupráci s World Scientific. Neskôr v roku 1995, sa Imperial spojil s britským národným ústavom srdcovocievnych a pľúcnych chorôb a lekárskou fakultou Charing Cross a Westminster, královskou lekárskou fakultou a ústavom gynekológie a pôrodníctva (v roku 1997). V tomto roku bola škola Imperial School of Medicine formálne stanovená. V roku 1998 bol otvorená budova Sira Alexandera Fleminga s cieľom poskytnúť priestor pre lekársky a biomedicínsky výskum.

21. storočie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný vstup na Exhibition Road

V máji 2001 bola vytvorená nová fakultná štruktúra a všetky odbory boli priradené k fakulte prírodných vied, fakulte inžinierstva, fakulte medicíny alebo fakulte živých vied. Fúzia s University College London bola navrhnutá v októbri 2002, ale návhr bol zamietnutý približne o mesiac neskôr pre protesty zamestnancov. V roku 2003 bolo založené Londýnske centrum pre nanotechnológie ako spojená investícia medzi UCL a Imperial College London.

Akadémia[upraviť | upraviť zdroj]

Imperial má cez 6000 akademických pracovníkov, vrátane 2 nositeľov Fieldsovej medaily, 66 členov kráľovských spoločností, 71 členov kráľovskej akadémie inžinierstva a 62 štipendistov Akadémie lekárskych vied.

Výskum[upraviť | upraviť zdroj]

Imperial mal celkový príjem z výskumných grantov a verejných zákaziek v roku 2010/11 299 miliónov libier, druhý najvyšší zo všetkých britských univerzít v tomto roku (po Univerzite v Oxforde).

V decembri 2001 v Research Assessment Exercise (RAE), 75% zamestnancov dosiahlo 5* hodnotenie, najvyšší podiel nejakej britskej univerzity. Imperial bola druhý v krajine s celkovým skóre 6,68 z 7. Posledné RAE vyhodnotil 26% 1225 pracovníkov ako popredných svetových (4 *), a 47% ako medzinárodne vynikajúcich (3 *). V roku 2008 RAE vyhodnotil päť predmetov ako najlepších vo svojom odbore na svete – čistá matematika, epidemiológie a verejného zdravia, chemického, stavebného a mechanického, leteckého a výrobného inžinierstva.

Imperial má vyhradenú spoločnosť pre transfer technológií známu ako Imperial Innovations. Imperial aktívne podporuje svojich zamestnancov, v komercializácii svojho výskumu.

Prijímacie konanie[upraviť | upraviť zdroj]

Imperial College patrí k najviac selektívnim univerzitám v Spojenom kráľovstv. Od roku 1999 do 2009, celková miera na prijatie bola trvale nižšia ako 20%, a v roku 2009 miera prijatia bola 15,3%. Miera prijatia pre postgraduálne kurzy bola 19,5%.

Kampus v South Kensingtone

Osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Alexander Fleming
H. G. Wells
George Porter
Thomas Henry Huxley

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]