Fieldsova medaila

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Fieldsova medaila je cena udeľovaná každé štyri roky dvom, trom alebo štyrom matematikom, ktorí majú menej ako štyridsať rokov. Medailu udeľuje Medzinárodný kongres Medzinárodnej matematickej únie, ktorý sa koná raz za štyri roky.

Cena bola založená na príkaz kanadského matematika Johna Charlesa Fieldsa. Medaila bola prvýkrát udelená v roku 1936 a pravidelne sa udeľuje od roku 1950. Jej hlavným cieľom je prejaviť uznanie a podporiť mladších výskumníkov, ktorí už urobili väčšie objavy.

Fieldsova medaila je pre matematika veľká česť. Súčasťou ocenenia je finančná odmena, ktorá v roku 2006 dosiahla výšku 10 550 .

Podmienky udelenia[upraviť | upraviť zdroj]

Fieldsova medaila sa často prirovnáva k „Nobelovej cene za matematiku“. Fieldsova medaila sa však na rozdiel od Nobelovej ceny udeľuje len každé štyri roky, 40. narodeniny laureáta nesmú byť pred 1. januárom roku, v ktorom sa medaila udeľuje, a finančná odmena pre každého oceneného je oveľa nižšia (1,3 milióna dolárov). Z tohto pohľadu je lepším ekvivalentom chýbajúcej Nobelovej ceny za matematiku Abelova cena. Navyše Fieldsova medaila sa neudeľuje za čiastkové výsledky.

Ocenení[upraviť | upraviť zdroj]

Všetkých osem ocenených Francúzov študovalo na École Normale Supérieure v Paríži.