Konzervatívna a unionistická strana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konzervatívna a unionistická strana
Conservativesworkmark.png
Základné informácie
SkratkaKonzervatívci
Založenie1834
Materská stranaToryovci
PredsedaBoris Johnson
Poslancov365 (Dolná snemovňa)
247 (Snemovňa Lordov)
4 (Európsky parlament)
IdeológieKonzervativizmus, Ekonomický liberalizmus, Britský unionizmus,Populizmus
Politické spektrumstredopravica
Počet členov124 000
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentuEurópski konzervatívci a reformisti
Európska politická stranaAliancia konzervatívcov a reformistov v Európe
Medzinárodné organizácieMedzinárodná demokratická únia
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizáciaMladí konzervatívci
Ženská organizáciaKonzervatívna ženská organizácia
SídloMatthew Parker Street 4, Londýn
Farby

██ Modrá

Webwww.conservatives.com

Konzervatívna a unionistická strana (angl. Conservative and Unionist Party), skr. Konzervatívna strana alebo Konzervatívci je stredopravá strana v Spojenom kráľovstve. Od roku 2010 je nepretržite vládnou stranou, v súčasnosti najväčšou stranou v Dolnej snemovni s 288 poslancami. Taktiež má 234 členov Snemovne Lordov, 4 europoslancov, 31 poslancov Škótskeho parlamentu, 11 poslancov Waleského zhromaždenia, 8 poslancov Londýnskeho zhromaždenia a 7 455 komunálnych poslancov.

História[upraviť | upraviť kód]

Konzervatívna strana bola založená roku 1834 z materskej strany Toryovcov – preto sa členovia Konzervatívnej strany často hovorovo označujú ako Toryovci – a po boku Liberálnej strany bola jedna z dvoch hlavných politických strán v krajine v 19. storočí. Pod vedením Benjamina Disraeliho strana zohrávala znamenitú úlohu v politike na úrovni Britského impéria.

Roku 1912 sa Konzervatívna strana zlúčila s Liberálnou unionistickou stranou, dôsledkom čoho prišla k novému názvu: „Konzervatívna a unionistická strana“.

V 20. rokoch 20. storočia Labouristická strana zosadila Liberálov z pozície hlavných rivalov Konzervatívcov. Toryovskí ministerskí predsedovia – obzvlášť Winston Churchill a Margaret Thatcherová – viedli britskú vládu viac než polovicu 20. storočia, teda 57 rokov.

Ideológia strany[upraviť | upraviť kód]

Politická pozícia[upraviť | upraviť kód]

Politická pozícia strany v Britskej politike je stredopravápravicová. V rôznych časoch v strane dominovali rôzne frakcie, napríklad jedno-národní konzervatívci, thatcherovci či liberálni konzervatívci, a teda oficiálne stranícke názory sa v priebehu času menili. Strana vo všeobecnosti prijala ekonomický liberalizmus, ktorý je priaznivo naklonený voľnému trhu, limituje regulovanie obchodu štátom a realizuje privatizáciu, hoci v minulosti bola strana zástankyňou protekcionizmu.

V sociálnej oblasti je strana historicky ukotvená skôr v sociálne konzervatívnom pohľade, avšak počas posledných desaťročí sa v tejto oblasti zmiernili.

Unionizmus[upraviť | upraviť kód]

Konzervatívci sú britskí unionisti, ktorí sú proti znovuzjednoteniu Írska a osamostatneniu Škótska a Walesu a historicky boli radšej za udržanie Britského impéria.

Zahraničná politika[upraviť | upraviť kód]

Čo sa týka postoja k európskej integrácii, strana má svoje pro-európske i euroskepitcké krídla. Čo sa týka zahraničnej politiky, Toryovci sú zástancami silnej vojenskej spôsobilosti Spojeného kráľovstva ukotvenom v NATO.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]