Poslanec Európskeho parlamentu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poslanec Európskeho parlamentu (anglicky Member of the European Parliament, skrátene MEP, inak označovaný aj ako europoslanec) je člen Európskeho parlamentu, jedinej inštitúcie s priamo volenými zastupiteľmi. Poslanci pochádzajú zo všetkých členských štátov EÚ.

Počet poslancov[upraviť | upraviť zdroj]

V parlamente ich oficiálne zasadá 750 plus predseda. Tento počet sa však v priebehu volebného obdobia môže znížiť - napríklad v prípade smrti alebo odstúpenia poslanca už miesto neho nenastupuje náhradník ani sa nekonajú náhradné voľby. Počet poslancov zastupujúcich jednotlivý členský štát závisí od počtu obyvateľov. Každá krajina má presne stanovený počet kresiel, od 96 pre Nemecko po 6 pre Maltu. Slovensko vo volebnom období 2009-2014 zastupuje 13 europoslancov.

Voľba poslancov[upraviť | upraviť zdroj]

Voľby sa konajú každých 5 rokov a to od roku 1979. Predtým boli členovia Európskeho parlamentu delegovaní spomedzi poslancov národných parlamentov. Jednotlivé členské štáty majú právo určiť si, akým spôsobom sa na ich území bude voliť. Napríklad zatiaľ čo na Slovensku sa do Európskeho parlamentu volí v jednom celoštátnom volebnom obvode, v Spojenom kráľovstve sa volí v 12 krajoch. Voľby sa konajú v rovnaký čas vo všetkých členských štátoch EÚ.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]