Euroskepticizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Euroskepticizmus je označenie pre prístup k európskej integrácii, ktorý je proti centralizácii a federalizácii Európskej únie. Zástancovia euroskepticizmu presadzujú formu Európskej únie, ktorá by bola založená prioritne na ekonomickej spolupráci (voľný trh) bez politickej právnej subjektivity.

Existuje základne delenie na tzv. tvrdý a mäkký euroskepticimus. Tvrdý euroskepticizmus znamená jednoznačné odmietnutie celého projektu európskej politickej a ekonomickej integrácie a odpor k pripojeniu sa alebo zotrvaniu v EÚ. Relatívne silnú podporu má vo Veľkej Británii. Mäkký euroskepticizmus znamená náhodnú alebo kvalifikovanú opozíciu voči európskej integrácii. Mäkký euroskepticizmus teda nie je odmietnutie integrácie ako takej, alebo členstva v EÚ, ale skôr sa týka opozície k určitým politikám, najmä však tým, ktoré podľa aktérov ohrozujú národný záujem členského štátu, alebo znamenajú zmenu smeru integrácie.[1]Euroskeptici nesúhlasia s prijatím Európskej ústavy ani s jej upravenou verziou vo forme Lisabonskej zmluvy.

K najznámejším euroskeptikom patria český prezident Václav Klaus a bývala premiérka Spojeného kráľovstva Margaret Thatcherová. Na Slovensku patria medzi euroskeptické strany OKS a KDS. Vo voľbách do Európskeho parlamentu získala strana OKS v roku 2004 1,0% hlasov.

Kritici označujú euroskepticizmus za kontrakultúru, nakoľko v súčasnosti je vo výraznej minorite k názoru väčšinovej populácie.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.europskaunia.sk/euroskepticizmus
  2. http://www.prave-spektrum.sk/article.php?168

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]