Regina Spektorová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Regina Spektorová
americká speváčka rusko-židovského pôvodu
americká speváčka rusko-židovského pôvodu
Narodenie 18. február 1980 (36 rokov)
Moskva, Rusko
Podpis Regina Spektorová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránka reginaspektor.com
Commons Spolupracuj na Commons Regina Spektorová

Regina Spektorová (* 18. február 1980, Moskva) je americká speváčka, skladateľka a klaviristka rusko-židovského pôvodu. Je v súčasnosti najznámejšou predstaviteľkou žánru anti-folk, ale hudobné inšpirácie čerpá aj z džezu, blues, hip-hopu, ľudovej hudby a folku. Jej tvorba je úzko spätá s East Village v New York City.

Regina sa narodila v Moskve hudobníckej rodine židovského pôvodu. Jej otec, Iľja Spektor, je fotograf a huslista. Jej mama, Bella Spektorová, je profesorkou hudby v New Yorku, predtým učila v Moskve. Má brata Barsyka, ktorý sa objavil aj v piesni Whisper z jej albumu Soviet Kitsch. Vyrástla v Bronxe, kam sa jej rodičia presťahovali, keď mala 9 rokov, počas obdobia perestrojky z dôvodu utláčania židovskej komunity. Hudobne vyrástla hlavne na anti-folku z Bronxu, ale vďaka otcovi dostala hudobné vzdelanie a bola vystavená vplyvu kapiel ako The Beatles a Queen. V roku 2001 absolvovala umeleckú školu Purchase College. V tom istom roku si sama vydala svoj prvý album 11:11. Svoju hudbu musela až do roku 2006 vydávať sama, pretože nevedela nájsť nakladateľstvo, ktoré by jej piesne vydalo.

Pri speve plne využíva široký rozsah svojho hlasu, čo kombinuje s neobvyklými technikami spevu ako napr. beatbox (napr. v piesni Fidelity). Je hrdá aj na svoj newyorkský prízvuk, ktorý často prezentuje. Hovorí plynule rusky a vie čítať hebrejsky. Svoju spätosť s rodným jazykom dokázala aj tým, že viacero piesní naspievala po rusky. Aj pieseň Apres Moi obsahuje časť, kde spieva text básne Február, ktorú napísal ruský poet Boris Pasternak.

Jej piesne obsahujú veľa narážok na literatúru a kultúru, napr. menovaná Apres Moi, potom napr. v piesni Poor Little rich boy sú narážky na Hemingwaya, narážky na biblický príbeh o Samsonovi a Dalile v piesni Samson, narážky na Exupéryho Malého princa v piesni Baobabs a mnoho iného.

Regina je vydatá za Jacka Dishela.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2001 – 11:11 (Regina Spektor)
  • 2002 – Songs (Regina Spektor)
  • 2004 – Soviet Kitsch (Sire/London/Rhino)
  • 2006 – Begin to Hope (Sire)
  • 2009 – Far (Sire)
  • 2012 – What we saw from the Cheap Seats (Sire)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]