René Auberjonois

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
René Auberjonois
americký herec
René Auberjonois
Narodenie1. jún 1940
New York, New York, USA
Úmrtie8. december 2019 (79 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Odkazy
Webstránkarenefiles.com
CommonsSpolupracuj na Commons René Auberjonois

René Murat Auberjonois (* 1. jún 1940, New York, New York, USA – † 8. december 2019, Los Angeles, Kalifornia, USA) bol americký herec a režisér.[1]

Pochádzal z významnej rodiny, jeho otec Fernand Auberjonois narodený vo Švajčiarsku bol novinárom nominovaným Pulitzerovu cenu, jeho dedo René Auberjonois bol význačným švajčiarskym postimpresionistickým maliarom. Reného matkou bola princezná Laure Louise Napoleon Eugénie Caroline Murat, prapravnučka kráľa Sicílie Joachima Murata a jeho manželky Caroline, sestry francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v New Yorku, po ukončení druhej svetovej vojny sa jeho rodina presťahovala do Paríža, kde sa rozhodol stať sa hercom. Po niekoľkých rokoch sa Auberjonoisovi vrátili do USA, nejaký čas ale tiež strávili v Londýne, kde René dokončil strednú školu zatiaľ čo sa venoval herectvu. Promoval v USA na Carnegie Institute of Technology (teraz Carnegie Mellon University), potom začal profesionálne hrať v divadlách a v roku 1968 sa prvýkrát objavil na broadwayských javiskách, kde pôsobil do začiatku 21. storočia. Niekoľko divadelných produkcií tiež režíroval.

V roku 1962 sa objavil v prvej malej filmovej úlohe v snímke Lilith, známym sa stal ako otec Mulcahy vo filme MASH (1970). V priebeh 70. a 80. rokov hral v mnohých filmoch (napr. V McCabe a pani Millerová, Hindenburg, King Kong, Veľký autobus, Oči Laury Maršov, Bizóny na ťahu, Policajná akadémia 5: Nasadenie v Miami Beach a v mnohých ďalších) a televíznych seriáloch (epizódne roly). Ako jedna z hlavných postáv sa objavil v sitcome Benson (1980 – 1986), v roku 1991 mal cameo úlohu plukovníka Westa v snímke Star Trek VI: Neobjavená krajina, na ktorú naviazala postava meňavca Oda v seriáli Star Trek: Stanica Deep Space Nine (1993 – 1999), ktorého niekoľko epizód tiež režíroval. Ďalej hosťoval v epizóde Tajomstvo oázy prequelového seriálu Star Trek: Enterprise ako Ezral. V prvom desaťročí 21. storočia hral napr. v seriáloch Sudkyňa Amy, Kauzy z Bostonu alebo Pound Puppies.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČTK. Zomrel René Auberjonois známy z filmu MASH a seriálu Star Trek. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2019-12-09. Dostupné online [cit. 2020-02-11]. ISSN 1335-4418.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov René Auberjonois (herec) na českej Wikipédii a René Auberjonois (actor) na anglickej Wikipédii.