Star Trek VI: The Undiscovered Country

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Star Trek VI: The Undiscovered Country
Originálny názov Star Trek VI: The Undiscovered Country
Žáner sci-fi
Filmový štáb
Réžia Nicholas Meyer
Scenár Leonard Nimoy
Lawrence Konner
Mark Rosenthal
Denny Martin Flinn
Nicholas Meyer
Produkcia Steven-Charles Jaffe
Ralph Winter
Hudba Cliff Eidelman
Kamera Hiro Narita
Strih William Hoy
Ronald Roose
Obsadenie
Postupnosť
Predchádzajúci Star Trek VII: Generácie
Nasledujúci Star Trek V: The Final Frontier
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Star Trek VI: The Undiscovered Country je v poradí šiesty film s tematikou Star Treku, natočený spoločnosťou Paramount Pictures v roku 1991. Je aj posledným filmom zo série, v ktorom sa objavila iba pôvodná posádka kozmickej lode Enterprise.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

V Klingonskej ríši exploduje mesiac Praxis, ktorý má pre celé impérium kľúčový význam. Následne hrozí zničenie ekosystému Qo'noSu, domovskej planéty Klingonov, a nevyhnutné zrútenie ríše.

Ako prejav dobrej vôle sa snaží pomôcť Spojená federácia planét, ktorá vyšle loď Enterprise na rokovanie o ukončení nepriateľstva medzi oboma národmi. Pri stretnutí oboch lodí však vznikne nehoda. Iná, zamaskovaná klingonská loď vystrelila fotónové torpédo a zariadila to tak, aby sa zdalo, že pálila Enterprise. Ich cieľom bolo takto zastaviť prvé kolo rozhovorov medzi Klingonmi a Federáciou.

Kapitán Kirk, ktorý lodi velí, cíti zodpovednosť a vyhlási kapituláciu, následne je spolu s doktorom McCoy zajatý. Medzitým je velením lode poverený Spock, ktorý sa snaží objasniť príčiny paľby a de facto tak vykonania vojnového aktu Klingonom. Zisťuje sa, že nepálila Enterprise, ale ďalšia maskovaná klingonská loď, letiaca za loďou Federácie, ktorá chcela vojnu vyvolať.

Kirk a McCoy sú medzitým klingonským súdom odsúdení na doživotné väzenie v trestaneckej kolónii na planetoide Rúra Penthe, známom ako cintorín cudzincov. Panujú tu otrasné pomery. Spockovi sa však podarí kapitána po čase vyslobodiť a odhaliť, že teroristi majú v pláne zaútočiť na prezidenta Spojené federácie planét na ďalšom rokovaní o mieri medzi Klingonskou ríšou a Spojenou federáciou planét. Koniec časti článku, ktorá prezrádza zápletku alebo rozuzlenie diela.

Témy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dej filmu je metaforou na ukončenie nepriateľstva medzi Spojenými štátmi americkými a Sovietskym zväzom na konci 80. rokov 20. storočia a na postupné naprávanie vzťahov medzi oboma štátmi (Film však vyšiel ešte pred rozpadom ZSSR).
  • Vo filme sa cituje aj veľa výrokov z histórie, od Shakespeara (Hamlet v klingončine) až po Nixona.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Star Trek VI: Neobjevená země na českej Wikipédii.