Star Trek VI: The Undiscovered Country

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Star Trek VI: The Undiscovered Country
Originálny názov Star Trek VI: The Undiscovered Country
Žáner sci-fi
Filmový štáb
Réžia Nicholas Meyer
Produkcia Steven-Charles Jaffe
Ralph Winter
Scenár Leonard Nimoy
Lawrence Konner
Mark Rosenthal
Denny Martin Flinn
Nicholas Meyer
Hudba Cliff Eidelman
Kamera Hiro Narita
Strih William Hoy
Ronald Roose
Obsadenie
Postupnosť
Predchádzajúci Star Trek VII: Generácie
Nasledujúci Star Trek V: The Final Frontier
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Star Trek VI: The Undiscovered Country je v poradí šiesty film s tematikou Star Treku, natočený spoločnosťou Paramount Pictures v roku 1991. Je aj posledným filmom zo série, v ktorom sa objavila iba pôvodná posádka kozmickej lode Enterprise.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

V Klingonskej ríši exploduje mesiac Praxis, ktorý má pre celé impérium kľúčový význam. Následne hrozí zničenie ekosystému Qo'noSu, domovskej planéty Klingonov, a nevyhnutné zrútenie ríše.

Ako prejav dobrej vôle sa snaží pomôcť Spojená federácia planét, ktorá vyšle loď Enterprise na rokovanie o ukončení nepriateľstva medzi oboma národmi. Pri stretnutí oboch lodí však vznikne nehoda. Iná, zamaskovaná klingonská loď vystrelila fotónové torpédo a zariadila to tak, aby sa zdalo, že pálila Enterprise. Ich cieľom bolo takto zastaviť prvé kolo rozhovorov medzi Klingonmi a Federáciou.

Kapitán Kirk, ktorý lodi velí, cíti zodpovednosť a vyhlási kapituláciu, následne je spolu s doktorom McCoy zajatý. Medzitým je velením lode poverený Spock, ktorý sa snaží objasniť príčiny paľby a de facto tak vykonania vojnového aktu Klingonom. Zisťuje sa, že nepálila Enterprise, ale ďalšia maskovaná klingonská loď, letiaca za loďou Federácie, ktorá chcela vojnu vyvolať.

Kirk a McCoy sú medzitým klingonským súdom odsúdení na doživotné väzenie v trestaneckej kolónii na planetoide Rúra Penthe, známom ako cintorín cudzincov. Panujú tu otrasné pomery. Spockovi sa však podarí kapitána po čase vyslobodiť a odhaliť, že teroristi majú v pláne zaútočiť na prezidenta Spojené federácie planét na ďalšom rokovaní o mieri medzi Klingonskou ríšou a Spojenou federáciou planét. Koniec časti článku, ktorá prezrádza zápletku alebo rozuzlenie diela.

Témy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dej filmu je metaforou na ukončenie nepriateľstva medzi Spojenými štátmi americkými a Sovietskym zväzom na konci 80. rokov 20. storočia a na postupné naprávanie vzťahov medzi oboma štátmi (Film však vyšiel ešte pred rozpadom ZSSR).
  • Vo filme sa cituje aj veľa výrokov z histórie, od Shakespeara (Hamlet v klingončine) až po Nixona.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Star Trek VI: Neobjevená země na českej Wikipédii.