’u’

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
’u’
’u’

scéna z premiéry ’u’ 10. septembra 2010
Vznik
HudbaEef van Breen
LibretoKees Ligtelijn a Marc Okrand pod umeleckým dohľadom Florisa Schönfelda
Premiéra
10. september 2010
Haag, Theater Zeebelt
Informácie o predstavení
Jazykklingónčina
Počet dejstiev3

Pozri tiež Zoznam opier

’u’ (názov začína a končí rázom) je prvá opera v klingónčine, uvádzaná ako „prvá autentická klingónska opera na Zemi“. Zložil ju Eef van Breen na libreto, ktorého autormi sú Kees Ligtelijn a Marc Okrand pod umeleckým dohľadom Florisa Schönfelda. Dej ’u’ je založený na epickej legende o "Kahlessovi Neporaziteľnom", mesiášovi vo fiktívnej klingónskej histórii.

Premiéra opery prebehla v Haagu v divadle Zeebelt 10. septembra 2010 (ukážka prebehla už deň predtým), dočkala sa opakovaní a bola hodnotená ako úspešná.[1]

Pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

Koncept klingónskeho jazyka bol po prvýkrát načrtnutý hercom Jamesom Doohanom, ktorý hral Montgomeryho Scotta v originálnom televíznom seriáli Star Trek, pre film Star Trek: Film. Vytvoril niektoré drsne znejúce slová pre klingónske postavy (hoci tieto boli z filmu vystrihnuté). Producenti najali pre ďalšie pokračovanie lingvistu Marca Okranda, aby tieto slová rozšíril do plnohodnotného jazyka so svojim vlastným slovníkom, gramatikou a idiómami.[2] Okrand vytvoril jazyk tak, aby znel mimozemsky. Nakoniec sa z klingónčiny stal hovorový jazyk s množstvom hovoriacich schopných sa v ňom plynule vyjadrovať.[3]

Ako je pojednávané v Star Treku, Klingóni sú vášniví milovníci opery.[4][5] Podľa oficiálnych webových stránok opery ’u’ používa táto princíp hudobného boja. Krása klingónskej hudby pochádza zo stretu dvoch rozdielnych síl.[6] Názov ’u’ znamená „vesmír“ alebo „univerzum“.[5][7]

Opera začala byť pripravovaná na začiatku roku 2008 pre uvedenie v Európe a vo Water Mill v New Yorku.[8][9] Divadelný a umelecký režisér, bádateľ projektu ’u’ a Pozemského súboru pre výskum Klingónov Floris Schönfeld pozorne preskúmal všetky zmienky a ukážky klingónskej opery v Star Treku, aby bola následne vzniknutá opera čo najautentickejšia a nasledovala zabehnuté konvencie klingónskych opier. Pre hudobný sprievod opery vytvoril Pozemský súbor pre výskum Klingónov domorodé klingónske hudobné nástroje, vrátane bicích, dychových a sláčikových. Autorom ich designu je Xavier van Wersh.[10][11]

Publicita ’u’ zahrnovala prednášky a vystúpenia zaisťované Schönfeldom a Pozemským súborom pre výskum Klingónov na stretnutiach a zjazdoch so sci-fi tématikou aj inde. 18. apríla 2010 vyslal Okrand menom Súboru prostredníctvom rádioteleskopu CAMRAS správu smerom na hypotetické koordináty klingónskej domovskej planéty Qo'noS obiehajúcej okolo hviezdy Arktúr. Táto správa v klingónčine obsahovala pozvanie Klingónov na operu, hoci pravdepodobne nedorazila na planétu včas, pretože Qo'nos je vzdialený 36 svetelných rokov od Zeme.[1][5]

Henri van Zanten ako „Master of the Scream“

Produkcia a reakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Premiéra sa uskutočnila v divadle Zeebelt v holandskom Haagu 10. septembra 2010 (predchádzajúci deň sa ale už konala ukážka) a opera tu bola odohraná celkom štyrikrát.[12][13] Holandský umelec Henri van Zanten v nej pôsobil ako vyprávač ako tzv. „Master of the Scream“.[14] Opera bola produkovaná divadlom Zeebelt a Pozemským súborom pre výskum Klingónov.[15]

Reakcie publika boli nadšené[1] a premiéra, ktorej sa zúčastnil aj Marc Okrand,[16] bola vypredaná.[17] Neskôr toho istého mesiaca bola opera reprízovaná na stretnutí fanklubu Star Treku nazvanom „Qetlop“ konanom na Farnsberg blízko Bad Brückenau v Nemecku.[18] Ďalšieho stvárnenia sa dočkala v divadle Frascati v Amsterdame.[19]

V roku 2011 sa 5. apríla objavila na opernom festivale Voi-Z v Zwolle a 28. mája na hudobnom festivale Huygens v Leidschendame.[20]

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Bat'leth

1. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Kahless je na love so svojim bratom Morathom. Rozčúli sa, keď vinou Moratha príde o svoju korisť. Morath túži po pomste za tuto potupu. Tyran Molor Morathovi ponúkne, že ho dosadí do čela jeho domu, pokiaľ zradí svojho otca. Ten prijíma. Spoločne s Molorovými mužmi vtrhne do otcovho domu, zmocní sa jeho meča a požaduje, aby sa domu vzdal. Keď to otec odmietne, Morath ho brutálne zavraždí. Kahless prísaha, že obnoví otcovu česť. Prenasleduje brata až k sopke Kri'stak. Po vzájomnom súboji Morath sám do sopky skočí. Kahless tam vytvorí zo svojich vlasov vôbec prvý bat'leth.

2. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Zarmútený Kahless podnikne cestu do podsvetia. Tu sa znovu stretne so svojim otcom a odpustí svojmu bratovi. Ukáže im bojové umenie mok'bara, ktoré im umožní znovu získať svoje telá. Kotar, strážca podsvetia, sa rozzúri, keď zistí, že mu dve duše chýbajú. Kahless zhromaždi bojovníkov na povstanie proti Molorovi. Stretáva tiež svoju pravú lásku Lukaru, ktorá mu pomôže, keď na nich zaútočia Molorovi muži. Spoločne ich porazia a potvrdia svoju lásku v krvi svojich nepriateľov.

3. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Armády sa zhromaždili u rieky. Kahless svojich bojovníkov povzbudí strhujúcou rečou. Dorazí tam tiež Kotar a reč na neho rovnako silne zapôsobí. Súhlasí, že sa zúčastní boja a že vytvorí raj pre klingónskych bojovníkov. Kahless potom bojuje po boku svojho otca a brata proti svojim nepriateľom. Títo dvaja neskôr zomrú čestnou smrťou a Kahlessov rituálny rev ich pošle do raja. Potom Kahless bojuje s Molorom a zabije ho, vyreže mu srdce a vyperie ho v rieke, aby obnovil jeho česť. S pomocou Lukary potom spácha rituálnu samovraždu a jej rev ho odošle do raja za bratom a otcom. Klingónsky ľud je zjednotený.

Role a pôvodné obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Master of the Scream (vyprávač) – Henri van Zanten
 • Kahless – Taru Huotari
 • Kotar, otec a Molor – Ben Kropp
 • Morath a Lukara – Jeannette Huizinga

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c Reuters. Klingon opera prepares for interstellar debut [online]. 2010-09-10. Dostupné online. (anglicky)
 2. New Scientist. It ain't over till the fat Klingon sings [online]. 2010-09-17. Dostupné online. (anglicky)
 3. The Klingon Language Institute. Dostupné online. (anglicky)
 4. Gather Entertainment. Klingon Opera Comes to the Netherlands [online]. 2010-08-31. Dostupné online. (anglicky)
 5. a b c Dutch Daily News. First Klingon opera set to launch in the Netherlands [online]. 2010-08-28. Dostupné online. (anglicky)
 6. About the project [online]. U the Opera, [cit. 2010-09-08]. Dostupné online. Archivované 2010-09-05 z originálu. (anglicky)
 7. The New York Times. An Otherworldly Opera That Speaks Klingon [online]. 2008-11-07, [cit. 2010-09-08]. Dostupné online. (anglicky)
 8. NPR Music. The Fat Alien Sings: A Klingon-Language Opera [online]. 2009-05-07. Dostupné online. (anglicky)
 9. The Guardian. First Klingon opera lifts off [online]. 2010-09-13. Dostupné online. (anglicky)
 10. Wired. Klingon Opera Ramps Up for Earth-Bound Premiere [online]. 2010-08-26. Dostupné online. (anglicky)
 11. u-theopera-cast-crew. [s.l.] : [s.n.]. Druhá strana dostupná na: [1]. Dostupné online. (anglicky)
 12. U the Opera. Qapla’! We have done it [online]. 2010-09-23, [cit. 2011-12-25]. Dostupné online. Archivované 2011-09-06 z originálu. (anglicky)
 13. Time, 2010-09-13, s. 17. (anglicky)
 14. Klingon Terran Research Ensemble. The mighty warriors who have made ‘u’ possible! [online]. 2008-06-27, [cit. 2011-12-25]. Dostupné online. Archivované 2008-08-03 z originálu. (anglicky)
 15. Opera Now. World's first Klingon opera premieres in the Netherlands [online]. . Po načítaní treba zadať do poľa „Search news“ slovo „Klingon“. Dostupné online. (anglicky)
 16. Star Trek Fanclub The Flying Dutch. Marc Okrand speciale gast bij Klingon Opera! [online]. 2010-09-07, [cit. 2011-12-25]. Dostupné online. Archivované 2011-07-24 z originálu. (nizozemsky)
 17. Radio Netherlands Worldwide. Dutch first to hear Klingon opera [online]. 2010-09-10, [cit. 2011-12-25]. Dostupné online. Archivované 2011-06-09 z originálu. (anglicky)
 18. NPR Music. First 'Authentic' Klingon Opera By Terrans (That's You, Earthlings) Premieres [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 19. Frascati. A Klingon opera in three acts [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 20. Huygens Muziekfestival. 'U', een Klingon Opera [online]. [Cit. 2011-12-25]. Dostupné online. Archivované 2011-07-08 z originálu. (holandsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku ’u’ na českej Wikipédii.