Preskočiť na obsah

Resident Evil (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Resident Evil

Základné informácie
Originálny názov Resident Evil
Žáner akčný, sci-fi, horor
Dĺžka 100 minút
Štát Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko
Pôvodný jazyk anglicky
Rok 2002
Spoločnosť Screen Gems
Rozpočet 30 miliónov $
Zárobok 102 441 078 $
Filmový štáb
Réžia Paul W.S. Anderson
Scenár Paul W.S. Anderson
Produkcia Bernd Eichinger
Hudba Marco Beltrami, Marilyn Manson, Liz Gallacher
Kamera David Johnson
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Resident Evil je koprodukčný sci-fi horor, ktorý v roku 2002 natočil režisér Paul W.S. Anderson v hlavnej úlohe s herečkou Millou Jovovichovou. Boli natočených päť pokračovaní: Resident Evil: Apocalypse (2004), Resident Evil: Extinction (2007), Resident Evil: Degeneration (2008), Resident Evil: Afterlife (2010), Resident Evil: Retribution (2012)[1] , Resident Evil: The Final Chapter (2016), Resident Evil: Biohazard (Vendeta) (2017) animovaný.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

V hlavných úlohách sa predstavili Milla Jovovichová (Alice), Michelle Rodriguez (Rain Ocampo), Eric Mabius (Matt Addison) James Purefoy (Spence Parks) a Sienna Guillory (Jill Valentine) Oded Fehr (Carlos Olivera) .

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Umbrella Corporation zamestnávajúca obrovské množstvo ľudí, zaoberajúca sa výrobou rôzneho užitočného spotrebného materiálu, prevádza bez toho aby to väčšina zamestnancov tušila aj výskumy v oblasti zbraní hromadného ničenia. Konkrétne na úrovni zneužitia genetických výskumov. Vyvinula T-vírus, s mimoriadnou schopnosťou šírenia, meniaci obyvateľstvo na krvilačné chodiace mŕtvoly. Výskum a výroba prebieha v podzemí mesta Racoon City, v obrovských priestoroch nazývaných Úľ. Vchod dovnútra je maskovaný vidieckym sídlom. Dochádza k nekontrolovateľnému úniku T-vírusu v podzemných priestoroch laboratórií a centrálny počítač - umelá inteligencia, nazývaná Červená kráľovna, ktorá riadi celý chod tohto fungujúceho "organizmu", hermeticky uzatvára všetky priestory. V súlade so svojim naprogramovaním a najvyššou prioritou, ktorou je zamedzenie akejkoľvek možnosti úniku smrtiaceho vírusu do okolitého sveta, zabíja všetkých tu nachádzajúcich sa zamestnancov. Na miesto udalostí prichádza špeciálny vojenský tím, ktorého úlohou je vyšetriť, čo sa vlastne stalo a prečo Červená kráľovná vraždila. Tento tím nachádza hlavnú predstaviteľku Alice (Milla Jovovichová) v amnézii v spomínanom vidieckom sídle. Spolu s ňou aj Spencera a podozrivého Matthewa, obidvoch taktiež s amnéziou. Títo len postupne zisťujú, čo sú vlastne zač a akú úlohu zohrávajú v tejto tragédii. Postupom deja sa odhaľuje príbeh pohľadom hlavnej hrdinky a jej skladania útržkov, vracajúcich sa spomienok posledných prežitých hodín a dní.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2012-08-13]. Dostupné online. Archivované 2012-08-15 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]