Richard Branson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Richard Branson
britský podnikateľ, miliardár a humanista
britský podnikateľ, miliardár a humanista
Narodenie18. júl 1950 (73 rokov)
Shamley Green, Spojené kráľovstvo
PodpisRichard Branson, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkavirgin.com
CommonsSpolupracuj na Commons Richard Branson

Sir Richard Charles Nicholas Branson (* 18. júl 1950, Shamley Green, Spojené kráľovstvo) je britský podnikateľ, miliardár a humanista, známy aj ako majiteľ značky Virgin, ktorá zahŕňa viac ako 400 spoločností. V roku 2012 sa hodnota majetku Richarda Bransona odhaduje na viac ako 4,2 miliardy amerických dolárov. Táto hodnota majetku robí z Richarda Bransona 4. najbohatšieho občana Veľkej Británie a zaradila ho na 255. miesto celosvetovo.

Kariéra a podnikanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako 16 ročný založil Richard Branson časopis "Študent" po tom, čo odišiel zo školy. K tomuto počinu ho viedol pocit, že sa médiá málo venujú vojne, ktorá v tom čase prebiehala vo Vietname a tiež fakt, že nebol veľmi dobrý študent a škola nebola jeho obľúbeným miestom.

Jeho prvým vážnejším podnikateľským úspechom bola spoločnosť na predaj hudobných platní, ktorú založil v roku 1970. V tomto biznise po prvýkrát spolu so svojimi spoločníkmi použili názov "Virgin", v preklade "Panenský", ktorý mal symbolizovať fakt, že všetci boli v podnikaní nováčikovia. Na predaj platní využívali najskôr zásielkovú službu a spoločnosť zaznamenala úspech aj vďaka nižším cenám a reklame v časopise Študent. V roku 1971 pridali k zásielkovému predaju aj kamenný obchod so sídlom v Londýne.

Zarobené peniaze využil Richard Branson o rok neskôr na založenie nahrávacej spoločnosti Virgin Records, ktorej prvým interpretom sa stal mladý multiinštrumentalista Mike Oldfield. Jeho debutový album zaznamenal veľký úspech a dostal sa na vrchol tabuliek predaja, čo prinieslo spoločnosti dostatok finančných prostriedkov na ďalšie investície do nových technológií a na rozvoj predajnej siete. Značka Virgin Records neskôr zahŕňala aj kapely ako Sex Pistols či Culture Club.

Dopravné spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1984 založil leteckú spoločnosť Virgin Atlantic Airways. Ako uvádza vo svojich autobiografiách, viedli ho k tomu hlavne zlé skúsenosti a nespokojnosť so službami leteckých spoločností, s ktorými lietal ako zákazník. So založením leteckej spoločnosti sa viaže aj zaujímavá historka, keď po úvodnom lete Virgin Atlantic Airlines našiel Richard Branson sedieť na schodoch svojho domu bankového manažéra, ktorý mu prišiel oznámiť, že banka už ďalej nebude podporovať spoločnosť Virgin a že musí urýchlene splatiť pôžičku 1 milión GBP, ktorú od banky dostal. Po tejto skúsenosti spoločnosť Virgin zmenila banku na Loyds TSB, ktorá im bola ochotná požičať 30 miliónov GBP a tak expanzia v leteckom priemysle mohla pokračovať. V roku 1992 sa spoločnosť Virgin Atlantic Airlines dostala do finančných problémov. Tie donútili Richarda Bransona predať nahrávaciu spoločnosť Virgin Records spoločnosti EMI (hudobné vydavateľstvo) za 500 miliónov GBP. O rok neskôr sa púšťa do novej oblasti podnikania v doprave, keď získa od Britskej železničnej spoločnosti licenciu na prevádzkovanie liniek 'Cross-Country'. Vzniká tak spoločnosť Virgin Trains. Tá sa preslávila aj talianskymi vlakmi Pendolino, ktoré sa Richard Branson ešte rozhodol vylepšiť viacerými bezpečnostnými doplnkami. Ďalšie dopravné spoločnosti pod značkou Virgin sú Virgin Express (v r.2006 sa zlúčila s Brussels Airlines), Virgin Nigeria, Virgin America a Virgin Australia. V auguste 2007 kúpil Branson 20 %-ný podiel v malajzijskej leteckej spoločnosti AirAsia X.

Medzi dopravné spoločnosti patrí aj spoločnosť Virgin Galactic, založená v roku 2004. Táto firma má za ciel byť prvou spoločnosťou na svete, ktorá bude zabezpečovať dopravu pasažierov do suborbitálneho vesmíru, za cenu 20 000 000 USD pre jedného pasažiera. Firma nadviazala na úspešný let SpaceShipOne, spoločného projektu spoluzakladateľa firmy Microsoft Paul Allen a výnimočného aeronautického inžiniera a dizajnéra Burt Rutan. Na lety pre pasažierov bude Virgin Galactic využívať dopravný prostriedok White Knight Two.

V rámci skupiny Virgin Group vznikla v roku 2017 ako odnož spoločnosť Virgin Orbit pre služby vypúšťania malých satelitov. Jej cieľom bolo vyvinúť a uviesť na trh dojstupňovú raketu LauncherOne, ktorá bola predtým projektom spoločnosti Virgin Galactic. Táto nosná raketa bola vypúšťaná z dopravného lietadla Boeing 747 a bola určená na vynesenie 300 kg užitočného zaťaženia na nízku obežnú dráhu Zeme.[1] Spoločnosť zbankrotovala v roku 2023.[2]

Telekomunikačné spoločnosti a médiá[upraviť | upraviť zdroj]

Virgin Mobile je telekomunikačná spoločnosť, ktorá poskytuje služby mobilného operátora a poskytovateľa internetových služieb v krajinách USA, Spojené kráľovstvo, Austrália, Francúzsko, Čile, Kanada, Južná Afrika a India. UK pobočka firmy bola predaná v roku 2006 spoločnosti NTL: Telewest za takmer 1 miliardu GBP a premenovala sa na Virgin Media, v ktorej vlastní Richard Branson 15 %-ný podiel.

V roku 2006 vznikla spoločnosť Virgin Comics a Virgin Animation. Spoločnosti sa zameriavajú na tvorbu komiksov a filmových animácií.

Ďalšie podnikateľské aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi významné podnikateľské aktivity, do ktorých vstúpila spoločnosť Virgin, patrí investovanie do obnoviteľných a inovatívnych zdrojov energie a environmentálnych spoločností. Tieto aktivity zastrešuje Virgin Green Fund, ktorý spravuje kapitál vo výške niekoľko miliárd GBP.

Virgin spoločnosť tiež zastrešuje podnikanie vo finančných službách, cestovnom ruchu, prevádzkovanie fitnes a wellness centier v rôznych častiach sveta a pod značkou Virgin Racing sa zúčastnila na súťaži F1.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KLOTZPUBLISHED, Irene. Virgin Galactic Unveils Spin-Off Virgin Orbit for Small-Satellite Launches [online]. Space.com, 2017-03-02, [cit. 2024-02-26]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Roulette, Joey (April 4, 2023). Branson's Virgin Orbit files for bankruptcy. Reuters.