Robert Lefkowitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Robert Lefkowitz
americký lekár a biochemik
Robert Lefkowitz
Narodenie15. apríl 1943 (79 rokov)
New York, New York, USA
Alma materColumbia University
Odkazy
Webstránkalefkolab.org
CommonsSpolupracuj na Commons Robert Lefkowitz
Nositeľ Nobelovej ceny

Robert Joseph Lefkowitz (* 15. apríl 1943, New York, USA) je americký lekár a biochemik, ktorý spoločne s Brianom Kobilkom v roku 2012 získal Nobelovu cenu za chémiu za výskum receptorov viazaných na G-proteíny.

Robert Lefkowitz vyštudoval na Kolumbijskej univerzite najprv chémiu a potom medicínu. Pracoval krátko ako lekár a v roku 1968 nastúpil ako výskumný pracovník do Národného inštitútu zdravia v Bethesde v Marylande. V rokoch 19701973 pracoval v nemocnici v Bostone, ktorá spolupracuje s Harvardovou univerzitou.

Od roku 1973 učí na Duke University v Severnej Karolíne, kde je od roku 1977 riadnym profesorom. V polovici 80. rokov Lefkowitz so svojimi kolegami naklonoval najprv beta-adrenergický receptor a potom osem adrenergných receptorov, na ktoré sa viaže noradrenalín a adrenalín. To viedlo k objavu, že všetky G-proteínové receptory majú podobnú molekulovú štruktúru.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČTK. Nobelovu cenu za chemii získala dvojice vědců z USA [online]. Deník.cz, 2012-10-10, [cit. 2015-11-01]. Dostupné online. (po česky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Robert Lefkowitz na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]