Roman Šebrle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olympijské zlato
Olympijské zlato
Roman Šebrle
Roman Šebrle
Narodenie 26. november 1974 (49 rokov)
Lanškroun, Česko-Slovensko Česko-Slovensko
Disciplína desaťboj, sedemboj
Osobný rekord 9026 bodov (svetový rekord)

Stav k: 6. marca 2011.


Pozri aj Športový portál

Roman Šebrle (* 26. november 1974, Lanškroun) je český viacbojár a olympijský víťaz z roku 2004.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Skúšal viacero športov. V ich rodine mal šport dlhú tradíciu, jeho otec sa venoval lyžovaniu a skoku do výšky, preto sa aj Roman uberal týmto smerom. Štrnásť rokov hrával súťažne futbal a popri tom sa začal venovať atletike. Najskôr trénoval v Týništi nad Orlicí a v Pardubiciach. Najlepšie mu išiel skok do výšky, v ňom aj teraz stabilne skáče okolo 210 cm. Doma na dvore mu vyrobili doskočisko a začal trénovať. Vyštudoval gymnázium a nadstavbu v odbore informatika. Po úspechu Roberta Změlíka na barcelonskej olympiáde sa začal výraznejšie zaujímať o desaťboj. Bez špeciálneho tréningu v ňom dosiahol skvelých 7135 bodov. Od roku 1995 vrcholovo trénuje v armádnom klube Dukla Praha. Spočiatku bol v Česku v tieni slávnejších atlétov Jana Železného, ktorého si veľmi váži a nachádza uňho cenné rady do oštepárskeho tréningu, a Tomáša Dvořáka, ktorý na olympiáde v Atlante obsadil skvelé tretie miesto.

Šebrle sa prvého výraznejšieho úspechu dočkal v roku 1997, keď vyhral univerziádu a na majstrovstvách sveta v Aténach obsadil 9. miesto. Na olympiádu v Sydney cestoval ako jeden z favoritov. Zlato mu uniklo naozaj len o vlások potom ako bola zrušená diskvalifikácia Estónca Noola v hode diskom. Obsadil "len" 2. miesto za Noolom.

V roku 2001 sa stal halovým majstrom sveta v sedemboji a na mítingu v rakúskom Götzise utvoril svetový rekord keď sa mu ako prvému v histórii podarilo prekonať 9000 bodovú hranicu. Získal 9026 bodov. O svetovom rekorde sa rozhodlo až v záverečnom behu na 1500 m kde zlepšil svoje doterajšie maximum o 7 sekúnd. Ako hovorí, dosiahol to najmä vďaka svojej pevnej vôli.

Aj rok 2002 bol mimoriadne úspešný, okrem toho že sa mu narodil syn získal prvé miesto na otvorených aj halových ME a na mítingu Grand prix. Je logické , že bol vyhlásený za atléta roka. Prvé miesto obhájil aj o rok a v roku 2004 sa dokonca stal športovcom roka v Česku, keď na olympiáde v Aténach získal zlato výkonom 8893 b. Prezident mu udelil medailu za zásluhy a bola mu prepožičaná hodnosť majora.

Roman Šebrle žije v Prahe so svojou manželkou Evou, bývalou reprezentantkou v behu na 400 a 800 metrov., ktorá je aj jeho poradcom v bežeckom tréningu. V skoku do výšky spolupracuje s bratmi Janků a v skoku o žrdi, jednej z jeho slabších disciplín ho trénuje Pavel Petr. Vo voľnom čase sa najradšej venuje golfu a rôznym športom, ku ktorým si vypestoval vzťah už k detstve. Okrem športu kladie na popredné miesta v svojom rebríčku hodnôt rodinu.

V ďalších rokoch pokračoval v zbieraní úspechov, roku 2005 obsadil 2. miesto na MS a 1. na halových MS. V roku 2006 zase získal zlato na ME a bronz na halových MS. Dva razy za sebou získal ocenenie atlét roka(2005, 2006).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]