Preskočiť na obsah

Roswellský prípad

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Roswellský prípad alebo roswellská udalosť alebo roswellská katastrofa bolo pozorovanie UFO a nájdenie údajných trosiek UFO pri meste Roswell v Novom Mexiku v júli 1947. Udialo sa iba niekoľko dní po príbehu Kennetha Arnolda. Je to jeden z najlepšie zdokumentovaných prípadov UFO.

V podvečer 2. júla 1947 bolo pozorované UFO diskovitého tvaru letiace pri Roswelli smerom na severozápad. Na druhý deň ráno 127 km odtiaľ v smere letu našiel rančer William Brazel so synom a dcérou na svojej farme rozptýlené trosky a upozornil na to úrad miestneho šerifa. Šerif Wilcox sa spojil s majorom Jessom A. Marcelom z leteckej základne pozemných síl v Roswelli. Následne bol Brazel oficiálne na niekoľko dní uväznený a bolo mu oznámené, že vzhľadom na bezpečnosť štátu nemá o veci s nikým hovoriť. Major Marcel zatiaľ so svojimi ľuďmi na ranči zbieral trosky. Sám Marcel tvrdil, že sa našli malé trosky, neskôr sa rozšírilo (možno špekulácia), že sa našli aj disky a mimozemské telá. Trosky boli dopravené na vojenskú základňu v Roswelli a na príkaz plukovníka Blancharda prevezené na leteckú základňu Wright Patterson. Majorovi Marcelovi jeho nadriadení znemožnili, aby letel spolu s troskami na Wright Patterson.

8. júla 1947 letecká základňa Roswell uverejnila správu: "Letisko pozemných síl v Roswelli s potešením oznamuje, že v spolupráci s jedným miestnym rančerom a šerifovým úradom v Chaves County získalo istý disk." Neskôr v ten istý deň bola vydaná "opravná" správa, že nešlo o lietajúci tanier, ale meteorologický balón. Vysielanie stanice Roswell o prípade mala prebrať sieť ABC, ale tá tesne predtým dostala diaľkopisnú depešu s nariadením: "Nevysielajte. Opakujem: Nevysielajte túto správu. Okamžite prerušte spojenie." Celkovo od vládnych miest v júli prichádzali početné veľmi rozporuplné informácie.

O troskách sa rozšírili rôzne tvrdenia (možno špekulácie), že obsahovali záhadné hieroglyfy, že išlo o veľmi tenkú fóliu, ktorá však bola nezničiteľná a podobne. Existencia trosiek je však nesporná v tom zmysle, že nejaké trosky boli vojakmi oficiálne predvedené novinárom s vysvetlením, že išlo o trosky Rawinovho meteorologického balóna, ktorý sa tam údajne v skutočnosti zrútil.

Zaujímavý zvrat prinieslo tvrdenie svedka G. L. Barnetta, ktorý tvrdil, že videl iné miesto havárie pri Soccorre v Novom Mexiku, kde bol nájdený úplný lietajúci disk s mŕtvymi cudzími telami. K tomu bola vyslovená domnienka, (a) že letiaci objekt vybuchol nad farmou pri Roswelli, kde z neho odpadli časti, ale letel ďalej až do Soccorra, kde definitívne spadol, (b) že roswellský prípad bol vymyslený oficiálnymi kruhmi na zastretie skutočného prípadu v Soccorre.

Podľa oficiálnej podrobnej správy US Air Force z roku 1994 išlo pravdepodobne o skúšobný balón, ktorý niesol skúšobné figuríny („dummies“).

Okrem možnosti, že išlo o meteorologický balón či dopravný prostriedok mimozemšťanov prichádza do úvahy aj možnosť, že išlo o oficiálnymi kruhmi zamlčovanú haváriu testovaného vojenského dopravného prostriedku americkej armády, keďže v tej oblasti v tom čase pôsobilo stredisko White Sands (kde boli počas vojny sústredení nemeckí vedci, ktorí stvorili americký kozmický program), ako aj základňa Los Alamos, kde bola krátko predtým vyvinutá atómová bomba.