Roxy Music

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Roxy Music

Základné informácie
Pôvod Spojené kráľovstvo Anglicko Londýn, Anglicko
Žáner(-re) art rock, glam rock
Pôsobenie 1971–1983
2001–súčasnosť
Vydavateľstvá UK:
Island/E.G.
Polydor/E.G.,
Virgin
US:
Reprise
Warners Bros.
EG
ATCO
Virgin
Členovia skupiny
Bryan Ferry
Phil Manzanera
Andy Mackay
Paul Thompson
Bývalí členovia
Brian Eno
Eddie Jobson
Graham Simpson

Roxy Music je britská art rocková kapela, ktorú v 70. rokoch založil absolvent umeleckej univerzity spevák a hráč na klávesové nástroje, Bryan Ferry. Skupina v roku 1983 ukončila svoju činnosť, no jej členovia sa v priebehu roku 2001 znovu stretli na koncertných pódiách. V súčasnosti hovoria o tom, že pripravujú nový štúdiový album.

Populárnou sa skupina Roxy Music stala v priebehu 70. a na začiatku 80. rokov po vydaní svojho debutového albumu Roxy Music, z roku 1972, ktorý sa v rebríčkoch dostal do Top Ten.[1] Táto kapela je považovaná za významného predchodcu punk rockovej hudobnej scény ako aj vzor pre viaceré kapely žánru new wave a elektronickej hudby začiatku 80. rokov. Členovia kapely Bryan Ferry a Brian Eno sa stali neskôr vplyvnými sólovými osobnosťami populárnej hudby, aj ako producenti kapiel ako sú Devo, Talking Heads, U2 a Coldplay.

Časopis Rolling Stone magazine dal skupinu Roxy Music na 98. miesto zoznamu 100 najväčších umelcov súčasnosti (100 greatest artists of our time).[2]

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PRENDERGAST, Mark. The Ambient Century: From Mahler to Trance: The Evolution of Sound in the Electronic Age. [s.l.] : Bloomsbury Publishing, 2001. ISBN 1582341346. S. p119.
  2. The Immortals - The Greatest Artists of All Time: 98) Roxy Music [online]. [Cit. 2009-06-08]. Dostupné online. Archivované 2009-05-18 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Roxy Music