Rudolf Kirchschläger

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rudolf Kirchschläger
Rudolf Kirchschläger
Narodenie 20. marec 1915
Niederkappel, Rakúsko
Úmrtie 30. marec 2000 (85 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Rudolf Kirchschläger

Rudolf Kirchschläger (* 20. marec 1915, Niederkappel, Rakúsko – † 30. marec 2000, Viedeň) bol rakúsky politik, diplomat a sudca. V rokoch 1974 – 1986 bol, ako nestraník, prezidentom Rakúska. V rokoch 1970 – 1974 bol ministrom zahraničných vecí.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval právo na Viedenskej univerzite, po anšluse v roku 1938 však musel štúdia opustiť, keď odmietol vstúpiť do NSDAP. Pracoval potom ako bankový úradník, kým bol odvedený do wehrmachtu v ktorého radoch bojoval na západnej aj východnej fronte. Vďaka tomu smel počas služby dokončiť svoje štúdiá práv.

Po vojne pracoval ako sudca, v roku 1954 však nastúpil na ministerstvo zahraničia a začala jeho diplomatická kariéra. V rokoch 1967 – 1970 bol veľvyslancom v Československu, z pričom tieto pozície zamieril rovno na post šéfa rakúskej diplomacie do vlády Bruna Kreiskeho. Po štyroch rokoch bol zvolený prezidentom ako nestranícky kandidát sociálno-demokratickej strany (SPÖ) , v roku 1980 bol znovuzvolený (už ako kandidát oboch veľkých strán – SPÖ aj ÖVP) so ziskom 80 percent hlasov – patril k najpopulárnejším politikom rakúskej histórie. V pozícii rakúskeho veľvyslanca v Prahe sa preslávil tým, že v roku 1968, po invázii vojsk Varšavskej zmluvy, umožňoval československým občanom bezproblémový odchod do Rakúska.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rudolf Kirchschläger na českej Wikipédii.