Rumunská nížina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rumunská nížina a jej časti

Rumunská nížina (-slovenský normovaný názov; staršie: Valašská nížina; po rumunsky Câmpia Română alebo Câmpia Dunării (de Jos) alebo Câmpia Dunării Inferioare, starším pravopisom sa vždy píše Cîmpia namiesto Câmpia) je nížinaté územie v Rumunsku a v Srbsku (v Srbsku sa volá Vlašska nizija) medzi Karpatmi a Dunajom; je to severná časť Dolnodunajskej nížiny.

Západná časť (Oltenia) je vyššia, pahorkovitá. Východná časť je naopak plochá a tvorí stepnú rovinu s černozemami a gaštanovými pôdami. V oblasti Bărăgan sa nachádzajú piesočné presypy, ktoré vznikli previevaním riečnych nánosov. Pre Rumunskú nížinu je charakteristické stáčanie prítokov Dunaja, ktoré sa na nej nachádzajú, smerom na východ a juhovýchod; toto sa interpretuje ako doklad nerovnomerného poklesávania.

Rumunská nížina je hlavná oblasť rumunského poľnohospodárska a obsahuje ložiská ropy. Hlavné centrá nížiny sú Bukurešť, Ploješť a Craiova.

Najnižšou časťou nížiny je údolná niva Dunaja, ktorá je v svojej západnej časti široká 4-5 km, na dolnom toku Dunaja sa rozširuje.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]