Preskočiť na obsah

Rád Božieho hrobu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rytiersky rád Božieho hrobu jeruzalemského

znak rádu Božieho hrobu
Základné informácie
Latinský názovOrdo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani
Krátky názovOESSH
MottoDeus lo vult
(Boh to chce)
Vznik24. január 1868 (založený pápežom Piom IX.)
Typrytiersko-vojenský rád podriadený a priamo pod ochranou Svätej stolici
Úlohaochrana pútnikov, obrana kresťanskej viery a podpora kresťanov vo Svätej Zemi
ZakladateľGodefroy z Bouillonu
Pius IX.
Sídlo
VeľmajsterFernando Filoni
Generálny predstavenýPierbattista Pizzaballa
Pôsobeniepôvodne: Blízky východ; dnes: celosvetová organizácia
Jazyktaliančina, latinčina alebo miestne jazyky
Celkový počet členovpribližne 30 000
Odznak
Rádová stuha
Ďalšie informácie
Wikimedia CommonsRytiersky rád Božieho hrobu jeruzalemského
Webová stránkahttp://www.oessh.va/

Rytiersky rád Božieho hrobu jeruzalemského (lat. Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani, OESSH, slovensky Rytiersky rád svätého Božieho hrobu jeruzalemského) je rytiersky rád, ktorý sa hlási k založeniu Godefroyom z Bouillonu, ktorý bol v modernej dobe založený pápežom Piom IX. v roku 1868 a nadväzuje na pasovanie rytierov v bazilike Božieho hrobu v Jeruzaleme od počiatku 14. storočia. V súčasnosti je asociáciou katolíckych veriacich laikov (mužov i žien) otvorenou aj klerikom, ktorý má právnu subjektivitu podľa kanonického práva, sídlo vo Vatikánskom mestskom štáte a je pod ochranou Svätého Stolca. Na jeho čele stojí veľmajster menovaný pápežom spomedzi kardinálov, ktorému pomáha Rada veľmajstra. Rád má okolo 30000 členov v 35 krajinách, v ktorých existujú miestodržiteľstvá alebo magistrálne delegácie. Jeho cieľom je rozvoj duchovného života členov a pomoc kresťanom vo Svätej zemi, najmä prostredníctvom Latinského patriarchátu Jeruzalema.

Rád Božieho hrobu na Slovensku

[upraviť | upraviť zdroj]

22. marca 2022 menoval veľmajter kardinál Fernando Filoni za veľkého priora pre Slovenskú republiku trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.[1] Po ukončení prípravnej fázy boli menovaní 10 slovenskí členovia rádu, a 15. októbra 2024 bol za prvého magistrálneho delegáta vymenovaný Miroslav Gieci.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Vzniká slovenská magistrální delegace Řádu Božího hrobu, 22. 3. 2022.
  • BUBEN Milan. Encyklopedie řádů a kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích. I. díl. Řády rytířské a křížovníci. Praha: Libri, 2002. 215 s. ISBN 80-7277-085-3. Kapitola Křižovníci s červeným křížem - Strážci Božího hrobu Jeruzalémského, s. 108-121.
  • TOMAS Maroš, Rytieri a kanonici sv. Hrobu, in: Meliš Jozef (red.), Rytierstvo: element v živote stredovekého člověka, Trnava: Trnavský historický spolok 2005, s. 102-109.
  • PARMA Tomáš. Rytíři, dámy a poutníci. Dějiny a současnost Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského a jeho působení v českých zemích. Olomouc: Vydavateství FF UP 2020. 432 s. ISBN 978-80-88278-52-8.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]