Rád Božieho hrobu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rytiersky rád
Božieho hrobu jeruzalemského
Ordo Equestris
Sancti Sepulcri Hierosolymitani
Znak rádu
Erb rádu
Založenie (1099) / 1847 / 1868
Právny status združenie veriacich
Veľmajster Fernando
kardinál Filoni
(od 2019)
Generálny guvernér Leonardo Visconti
di Modrone
(od 2017)
Pôsobenie celosvetová organizácia
Sídlo Vatikán
Rádova stuha
rytiera / dámy
OESSG Cavaliere BAR.jpg
Celkový počet členov približne 30 000
Oficiálna stránka oessh.va/
Insignia rytiera Cross OESSH.jpg

Rytiersky rád Božieho hrobu jeruzalemského je rytiersky rád, ktorý sa hlási k založeniu Godefroyom z Bouillonu, ktorý bol v modernej dobe založený pápežom Piom IX. v roku 1868 a nadväzuje na pasovanie rytierov v bazilike Božieho hrobu v Jeruzaleme od počiatku 14. storočia. V súčasnosti je asociáciou katolíckych veriacich laikov (mužov i žien) otvorenou aj klerikom, ktorý má právnu subjektivitu podľa kanonického práva, sídlo vo Vatikánskom mestskom štáte a je pod ochranou Svätého Stolca. V jeho čele stojí veľmajster menovaný pápežom spomedzi kardinálov, ktorému pomáha Rada veľmajstra. Rád má okolo 30000 členov v 35 krajinách, v ktorých existujú miestodržiteľstva alebo magistrálne delegácie. Jeho cieľom je rozvoj duchovného života členov a pomoc kresťanom vo Svätej zemi, najmä prostredníctvom Latinského patriarchátu Jeruzalema.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • BUBEN, Milan. Encyklopedie řádů a kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích. I. díl. Řády rytířské a křížovníci. Praha: Libri, 2002. 215 s. ISBN 80-7277-085-3. Kapitola Křižovníci s červeným křížem - Strážci Božího hrobu Jeruzalémského, s. 108-121.
  • TOMAS Maroš, Rytieri a kanonici sv. Hrobu, in: Meliš Jozef (red.), Rytierstvo: element v živote stredovekého člověka, Trnava: Trnavský historický spolok 2005, s. 102-109.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]