Sajnšand

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mestská železničná stanica, v popredí symbol Sajnšandu

Sajnšand alebo Sainšand alebo Sajn Šand (po mongolsky Сайншанд - Sajnšand/Sainšand) je hlavné mesto aimagu Dornogov' v Mongolsku. Nachádza sa vo východnej časti stepnej púšte Gobi, na Transmongolskej magistrále.

Počet obyvateľov dosť kolíše, v roku 2000 malo mesto 25 210, v roku 2006 19 548 ([1]), a v roku 2008 19 891 ([2]) obyvateľov.

Mestské časti[upraviť | upraviť zdroj]

Severná časť[upraviť | upraviť zdroj]

Priestor sajnšandského sumu (okresu) sa skladá z 5 bagov (miestnych častí). Bagy č. 1,2 a 3 tvoria hlavnú mestskú časť Ovor (Južná), bag č. 4 je Ar (severná) časť, bag č. 5 sa nachádza mimo (46 km južne od hlavnej časti mesta), je to osada Zuunbajan.

V severnej časti bývalo asi 4 944 ľudí (na konci roku 2006[1]), na konci roku 2008 to bolo už len 4 822[2]. Nachádza sa tu železničná stanica, zastávka na Transmongolskej magistrále. Asi 7 kilometrov na západ sa nachádzajú ruiny opustenej sovietskej vojenskej základne. V poslednom čase sa často vyskytujú vážne ekologické problémy, keďže Sovieti tu navŕtali ropné vrty a tie nechali opustené. Domáci časom kvôli cene ukradli kovové poklopy chrániace vrty a tak ropa sčasti stále uniká na povrch. Tento problém sa snažili deväť rokov vyriešiť americkí technici, no zatiaľ bez väčšieho úspechu.

Na tejto časti zostali väčšie stopy po blízkosti sovietskej armády. Vidieť to hlavne a architektúre, ktorá je zjavne sovietska - bytovky, sčasti nedostavané panelové domy.

Severná a južná časť sú oddelené niekoľkými kopčekmi.

Južná časť[upraviť | upraviť zdroj]

Počet obyvateľov južnej časti sa naopak zvyšuje - z 12 687 na konci roku 2006[1] na 13 463 na konci roku 2008[2]. V tejto časti sa nachádzajú hlavné inštitúcie aimagu Dornogov' aj kultúrne ustanovizne, mestský úrad, auditórium, škola a nemocnica.

Hodinu cesty južne sa nachádza obnovený budhistický kláštor Chamariin Chiid (Chamar), a v samotnom Sajnšande sídli múzeum významnej literárnej a mníšskej postavy devätnásteho storočia Danzanravčaaho, známeho vodcu ňingmy (v preklade Červenej čapice), školy tibetského budhizmu.

Zuubajan[upraviť | upraviť zdroj]

Do sajnšandského sumu patrí aj Zuunbajan, osada s ťažbou ropy, ktorá sa nachádza 46 kilometrov južne. Má medzi 1 917 (koniec roka 2006[1]) a 1 606 (koniec roka 2008[2]) obyvateľov. Železnica túto časť spája so sajnšandskou stanicou a tým pádom aj s Transmongolskou magistrálou.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem ťažby ropy sa sajnšandské obyvateľstvo venuje najmä chovu zvierat. V celom aimagu Dornogov', ako v najsuchšom kraji Mongolska, sa chová podľa odhadov viac ako milión piatich druhov zvierat - a to tiav, koní, kráv (aj jakov, oviec a kôz. Na ich ochranu sa chovajú aj pastierske psy. Všetky zvieratá sú len nomádske, potulujúce sa po púšti a hľadajúce potravu. Problémom je, že kozy a ovce (spolu tvoria vyše 800 000) spásajú stále viac a viac trávy, čím vlastne urýchľujú dezertifikáciu - rozširovanie púšte. Okrem chovu zvierat tu už pre prírodné podmienky nič ďalšie nie je možné.

Pre svet je mesto dôležité najmä pre polohu komerčného leteckého radaru, ktorý sa tu nachádza, aj keď Sajnšand nemá letisko. Kvôli tomu mesto leží na hlavnej leteckej trase z Pekingu do Európy. Práve nad ním sa lietadlá, z Pekingu spočiatku letiace na sever, otáčajú na západ. Každý deň ponad mesto preletí približne 60 lietadiel.

Infraštruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou spojnicou mesta so svetom je železnica. Okrem nej nie sú do mesta takmer žiadne spojenia. Cesty sú nekvalitné, zväčša len prašné. Momentálne tím Ázijskej rozvojovej banky pracuje na výstavbe cesty cez púšť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sajnšand

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d Dorngovi aimag statistic service annual report 2006[1][nefunkčný odkaz]
  2. a b c d Dorngovi aimag statistic service annual report 2008[2][nefunkčný odkaz]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]