Jak divý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Jak)
Jak divý
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Bos mutus
Prschewalski, 1883
Synonymá
Bos grunniens mutus, Bos grunnien, Poephagus mutus, Poephagus grunniens mutus, Poephagus grunniens
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jak divý alebo jak (lat. Bos mutus, Bos grunniens mutus, Bos grunniens, zriedkavo: Poephagus mutus, Poephagus grunniens mutus, Poephagus grunniens) je druh z čeľade turovité, rodu Bos, podrodu Poephagus (ktorý niektorí autori klasifikujú ako samostatný rod Poephagus). Zdomácnený druh jaka divého je jak domáci alebo jak (lat. Bos grunniens, Poephagus grunniens).

V tibetčine slovo jak označuje len samca tohto druhu, samica sa označuje pojmom dri alebo nak. Vo väčšine jazykov, ktoré toto slovo prebrali, označuje slovo jak obidve pohlavia.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o mohutného živočícha, samec dorastá v kohútiku až do výšky 2 metre a hmotnosti až 1 200 kg, kým samica zvyčajne dosiahne iba tretinu veľkosti a zdomácnené jaky iba výšku okolo 1 metra.

Jaky sa vyznačujú mimoriadne dlhým trupom, ich hrudník tvorí štrnásť párov rebier (namiesto zvyčajných 13). Hlavu majú obidve pohlavia ozdobenú mohutnými rohmi, ktoré dorastajú až do dĺžky jedného metra a pri koreni až do polomeru 50 cm. Srsť, ktorá ich chráni pred zimou, má hnedočiernu až čiernu, hustú, vlnitú a v spodnej časti a končatinách splýva do výraznej hrivy. Zdomácnené kusy môžu mať srsť aj bielu.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Jak žije v oblasti Himalájí na juhu Strednej Ázie, na tibetskej náhornej plošine až po územie Mongolska. Zo zmyslov má veľmi dobre vyvinutý čuch, zrak je naopak jeho slabá stránka. Je to veľmi plaché zviera, ktoré žije v čriedach.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie párenia zdomácnených jakov je v septembri, samice majú najskôr mláďatá vo veku 3 – 4 rokov, obyčajne každé dva alebo tri roky (v závislosti od prísunu potravy) v období od apríla do júna po deviatich mesiacoch. Predpokladá sa, že jaky divé sa v otázkach reprodukcie správajú obdobne, no chýbajú presné údaje. Mláďatá dospievajú vo veku jedného roka a dožívajú sa veku aj viac ako 20 rokov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Buzzard, P. & Berger, J. 2016. Bos mutus. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T2892A101293528. Prístup 1. november 2016.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jak divý
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Jak divý

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]