Jak divý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jak divý
Jak divý
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Bos mutus
Prschewalski, 1883
Synonymá
Bos grunniens mutus, Bos grunnien,Poephagus mutus, Poephagus grunniens mutus, Poephagus grunniens
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jak divý alebo jak (lat. Bos mutus, Bos grunniens mutus, Bos grunniens, zriedkavo: Poephagus mutus, Poephagus grunniens mutus, Poephagus grunniens) je druh z čeľade turovité, rodu Bos, podrodu Poephagus (ktorý niektorí autori klasifikujú ako samostatný rod Poephagus). Domestikovanou formou jaka divého je jak domáci alebo jak (lat. Bos grunniens, Poephagus grunniens).

V tibetčine slovo jak označuje len samca tohto druhu, samica sa označuje pojmom dri alebo nak. Vo väčšine jazykov, ktoré toto slovo prevzali, označuje slovo jak obe pohlavia.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o mohutné zviera, samec dorastá v kohútiku až do výšky dvoch metrov a hmotnosti až 1200 kg, kým samica obvykle dosiahne len tretinu veľkosti a domestikované jaky len výšky okolo jedného metra.

Jaky sa vyznačujú mimoriadne dlhým trupom, ich hrudník tvorí štrnásť párov rebier (namiesto obvyklých trinástich). Hlavu majú obe pohlavia ozdobenú mohutnými rohmi, ktoré dorastajú až do dĺžky jedného metra a pri koreni až do polomeru 50 cm. Srsť, ktorá ich chráni pred zimou, má hnedočiernu až čiernu, hustú, vlnitú a v spodnej časti a končatinách splýva do výraznej hrivy. Domestikované kusy môžu mať srsť aj bielu.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Jak žije v oblasti Himalájí na juhu strednej Ázie, na tibetskej náhornej plošine až po územie Mongolska. Zo zmyslov má veľmi dobre vyvinutý čuch, zrak je, naopak, jeho slabou stránkou. Je to veľmi plaché zviera, ktoré žije v stádach.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie párenia domestikovaných jakov je v septembri, samice majú najskôr mláďatá vo veku 3-4 rokov, obyčajne každé dva alebo tri roky (v závislosti od prísunu potravy) v období od apríla do júna po deviatich mesiacoch. Predpokladá sa, že jaky divé sa v otázkach reprodukcie správajú obdobne, chýbajú však presné informácie. Mláďatá sa stávajú dospelými vo veku jedného roka a dožívajú sa až do veku 20 a viac rokov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]