Sallustiov dom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Spálňu domu v južnej časti domu zdobí freska znázorňujúca boha Marsa s Venušou. Malý cherub sa hrá s Marsovými zbraňami

Salustiov dom (tal. Casa di Sallustio) je názov obytnej súkromnej stavby v archeologickej lokalite Pompeje. Je situovaný v severozápadnej časti mesta, priamo na križovaní ulíc Via Consolare a Vicolo di Mercurio.

Za svoje pomenovanie vďačí volebnému nápisu na priečelí, ktorý vyzýva k zvoleniu bližšie neznámeho C. Sallustia.

Pravdepodobným majiteľom, podľa nájdeného pečatidla, bol však istý A. Cossius Libanus. Jeho dom po objavení vyvolal senzáciu svojou vznešenou výzdobou, zaraďujúcou sa k I. výtvarnému štýlu, a rozlohou vnútorných priestorov.

Pochádzal pravdepodobne z prvej polovice 2. stor. pred Kr. Ako viacero stavieb v meste i Sallustiov dom prešiel viacerými stavebnými úpravami. Pôvodne mal vzhľad jednoduchého a prísne racionálneho domu. Okolo roku 80 pred Kr. prebehli v pôvodnom rozvrhnutí domu zásadné zmeny. Ku konečnej prestavbe prišlo po zemetrasení v roku 62 po Kr. Vtedy sa z prepychového mestského sídla stal hostinec. Dve miestnosti v západnej časti sa zmenili na thermopolia a v severozápadnej časti domu pribudla pekáreň. Takto dom prečkal až do svojej skazy v roku 79 po Kr.

Dnešnému návštevníkovi umožňuje pohľad do Sallustiovho domu urobiť si predstavu o vzhľade stavieb tohto druhu v meste.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • S. Nappo, Pompeje - průvodce ztraceným městem, Rebo production, Čestlice, 1999, ISBN 80-7234-043-3
  • A. C. Carpiceci, Pompeje dnes a jak vypadali před 2000 lety, Bonechi Edizioni Il Turismo, Sesto Fiorentino, ISBN 88-7204-243-7