Preskočiť na obsah

Salvatore Quasimodo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Salvatore Quasimodo
taliansky prekladateľ a básnik
Salvatore Quasimodo
Osobné informácie
Narodenie20. august 1901
 Modica, Taliansko
Úmrtie14. jún 1968 (66 rokov)
 Neapol, Taliansko
NárodnosťTalian
Štátna príslušnosťTaliansko Taliansko
Dielo
Literárne hnutieHermeticizmus
Významné oceneniaNobelova cena za literatúru 1959
Odkazy
Salvatore Quasimodo na salvatorequasimodo.it
Spolupracuj na CommonsSalvatore Quasimodo
(multimediálne súbory na commons)
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Salvatore Quasimodo (* 20. august 1901, Modica, Taliansko – † 14. jún 1968, Neapol) bol taliansky prekladateľ a básnik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1959).

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1908 sa rodina kvôli otcovi železničiarovi presťahovala do Messiny, kde bývali v odstavenom železničnom vozni na hluchej koľaji. V Salvatorovi navždy utkveli v pamäti spomienky na trosky, zrúcaniny a ničenie.

Už počas povinnej školskej dochádzky začal písať prvú poéziu a prózu. Spolu s priateľmi založil časopis Nuovo Giornale Letterario, z ktorého však vyšlo málo čísel. Po získaní diplomu na matematicko-fyzikálnom technickom inštitúte v roku 1919 odišiel do Ríma, kde sa zapísal na univerzitu - poľnohospodársku fakultu, ale zlé ekonomické podmienky mu zabránili v pokračovaní štúdia. Žil v chudobe a venoval sa rôznej činnosti. Písal a publikoval, pracoval ako technický kreslič aj ako predavač v železiarstve. Práve v Ríme vyšla jeho prvá zbierka básní Acque e terre a po nej druhá zbierka Oboe sommerso. Vďaka pobytu v Ríme spoznal mnohých vtedajších významných básnikov ako Eugenio Montale, Elio Vittorini a iných.

V roku 1940 sa presťahoval do Milána a v roku 1941 začal pôsobiť na tunajšom konzervatóriu ako profesor talianskej literatúry, ktorú vyučoval do roku 1968, teda do smrti. Medzitým vydal ďalšie zbierky básní (Ed e subito sera, Le nuove poesie).

Po smrti prvej manželky sa druhýkrát oženil. V rokoch 19601968 veľa cestoval po Európe aj Amerike. V roku 1966 mu vyšla posledná zbierka básní Dare e avere.

Jeho dielo je preložené do 40 svetových jazykov.

zbierky básní

  • Acque e terre
  • Oboe sommerso
  • Erato e Apollion
  • Nuove Poesie
  • Ed e subito sera
  • Giorno dopo giorno
  • La vita non e sogno a mnoho ďalších.

V slovenčine vyšli dve knihy: jedna pod názvom Ponorený hoboj ( Tutte le poesie ) a druhá Teraz, keď deň sa dvíha ( Quando sorge il giorno ). Okrem básní písal aj hudobné libretá, ságy, preklady, antológie a rôzne spisy.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]