Ivo Andrić

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ivo Andrić
spisovateľ
spisovateľ
Narodenie 9. október 1892
Dolac, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie 13. marec 1975 (82 rokov)
Belehrad, Juhoslovanská zväzová republika
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Ivo Andrić

Ivo Andrić, cyrilika: Иво Андрић (* 9. október 1892 – † 13. marec 1975) bol srbsky románopisec, poviedkar, a nositeľ Nobelovej ceny (1961) z Juhoslávie. Jeho novela Most na Drine sa zaoberá životom v Bosne pod nadvládou Osmanskej ríše.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Andrić sa narodil 9.októbra, 1892 v rodine chorvátskeho pôvodu v dedine Dolac blízko Travnika, Bosna a Hercegovina (vtedy súčasť Rakúsko-Uhorska). Pôvodne pomenovaný ako Ivan, stal sa známym zdrobneninou Ivo. Keď mal Andrić dva roky, jeho otec zomrel. Pretože jeho matka bola príliš chudobná na to, aby ho podporovala, bol zverený rodine jeho matky vo východobosnianskom meste Vyšehrad na rieke Drina. Tam videl Osmanský most, ktorý neskôr preslávil v románe Most na Drine.

Andrić navštevoval sarajevské gymnázium a neskôr študoval na univerzite v Záhrebe, Viedni, Krakove a Grazi.

V novovytvorenom kráľovstve Srbov, Chorvátov a Slovincov sa Andrić stal štátnym zamestnancom, na ministerstve zahraničných vecí, neskôr bol diplomat a veľvyslanec v Nemecku. Ako veľvyslanec skončil v roku 1941 po nemeckej invázii do Juhoslávie. Počas Druhej svetovej vojny, Andrić žil ticho v Belehrade, dokončujúc tri z jeho slávnych noviel, ktoré boli zverejnené vroku 1945, vrátane Most na Drine.

Po smrti manželky v roku 1968 sa stiahol z verejného života. Ako čas plynul, bol stále viac chorý a napokon zomrel 13. marca 1975 v Belehrade.

Citáty[upraviť | upraviť zdroj]

"Bosna je zem nenávisti a obavy." – Ivo Andrić, 1920.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]