Scachs d'amor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Scachs d'amor (Šach lásky v katalánčine), ktorého úplný názov je Hobra intitulada scachs d'amor feta per don Franci de Castelvi e Narcis Vinyoles e Mossen Fenollar, je názov básne ktorú napísali Francesc de Castellví, Bernat Fenollar a Narcís de Vinyoles, uverejnená vo Valencii v Španielsku koncom 15. storočia.

Báseň je koncipovaná ako šachová hra, v ktorej sa súperia Franci de Castellvi, ako Biely (v modernom šachu), (Mars – Març, Láska – Amor a červené figúry v partii), a Narcis Vinyoles, ako Čierny (Venuša, Sláva – Gloria, a zelené figúry).[1] Diskutujú o láske a Bernat Fenollar komentuje a stanovuje pravidlá. Otvorenie v partii by sa storočia neskôr nazývalo Škandinávska obrana. Zelená a červená sú stále používa v xiangqi, ako farby figúr.

V básni využíva hru ako alegóriu pre lásku. Jeho štruktúra je založená na šesťdesiatich štyroch stanciach (rovnaký počet ako polí na šachovnici), v každom deväť veršov. Stancie sú zoskupené tri po troch: prvá stancia v skupine predstavuje ťah Bieleho, druhá Čierneho ťah, a tretia komentár k pravidlám od rozhodcu. Tri stancie na začiatku tvoria úvod a posledná je mat.

Údajne, táto partia je prvá zdokumentovaná partia s modernými pravidlami šachu, aspoň čo sa týka ťahov dámy a strelca.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Francesco di Castellvi vs Narciso Vinyoles, Valencia, Spain, 1475, Chessgames.com.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]