Preskočiť na obsah

Schranz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Schranz je hudobný štýl ležiaci zhruba medzi Trance, New beat a Technom, veľmi podobný štýlu Hardcore techno. Hrá sa rýchlosťou 150-170 BPM, ale môže byť aj pomalší.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Termín vznikol v roku 1994 v Nemecku z dvoch nemeckých podstatných mien Schrei (výkrik) a Tanz (tanec).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Originálny zvuk Schranzu je tvrdšie techno, inšpirované štýlom Hardcore techno, ale s obmedzenými melodickými elementami a dôrazom na perkusie. Známkou tohoto štýlu sú silne komprimované a filtrované slučky, často striedané pestrými breakmi. V modernom techno svete sa už veľmi názov Schranz nepoužíva, nahradil ho používanejší názov Hardtechno. V súčasnosti je zvuk hardtechna hutnejší a menej presýtený výškami. Hardtechno producenti využívajú často euforické melódie, či prvky iných žánrov ako drum'n'bass, dubstep, alebo hip-hop.

Súčasný trend[upraviť | upraviť zdroj]

Po dosiahnutí vrcholu popularity v roku 2001 sa zo Scranzu vyvinul ešte rýchlejší štýl všeobecne označovaný ako Hardcore techno prekračujúci 150 BPM a prechádzajúci niekedy až do štýlu Hardcore (predovšetkým Industrial hardcore). Tento štýl je najviac reprezentovaný DJmi a producentmi ako DJ Amok, DJ Rush a Linda Pearl. Umelci ako Chris Liebing a Adam Beyer zostávajú zhruba pri 130 BPM. Ďalšími dôležitými producentmi sú Mario Ranieri a Luke Slater.

Producenti[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Schranz na českej Wikipédii.