Scrubs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Scrubs
Originálny názov Scrubs
Žáner sitkom
Námet Bill Lawrence
Titulná pieseň Lazlo Bane - Superman
Krajina USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 9
Počet častí 182
Produkcia
Dĺžka časti približne 22 min.
Vysielanie
Pôvodné 02. 10. 2001
NBC (2001-2008), ABC (2009-2010)
Obsadenie
Externé odkazy
Oficiálna stránka

Scrubs je americký televízny sitkom nominovaný na Cenu Emmy, ktorý v rokoch 2001 - 2008 (prvých 7 sérií) vysielala televízia NBC a v rokoch 2009 a 2010 (8. a 9. séria) ho vysielala televízia ABC. Seriál vytvoril producent Bill Lawrence, ktorý má už "na svedomí" veľmi úspešný seriál Spin City. Lawrence sa na seriáli podieľal aj ako scenárista a režisér.

Scrubs je anglický výraz, ktorý má dva významy. Jednak je to označenie pre doktorské plášte a tiež označenie nováčikov. Ide teda o vtipný dvojzmysel, ktorý nemá v slovenčine (a zrejme ani v inom jazyku) obstojný ekvivalent. V neanglicky hovoriacich krajinách sa seriál vysiela pod rôznymi názvami: Nováčikovia, Praktikant, Doktori a praktikanti, Klinika, Mladí doktori alebo Prvá pomoc.

Seriál sleduje život niekoľkých zamestnancov fakultnej nemocnice Sacred Heart. Hlavnou postavou je začínajúci lekár praktikant Dr. John "JD" Dorian (Zach Braff), ktorý divákov prevádza každou epizódou ako rozprávač a ktorého myšlienky a úvahy počujeme. Väčšina epizód obsahuje viac príbehov, ktoré sú tematicky spojené JD-ho komentovaním. Veľmi často sa počas deja dostávame dovnútra JD-ho hlavy a vidíme jeho predstavy, spomienky či sny, ktoré sú často dotiahnuté až do úplného absurdna. JD v nemocnici pracuje s chirurgickým praktikantom Dr. Christopherom Turkom (Donald Faison), ktorý je jeho najlepší priateľ. Spolu chodili do školy, bývali na internáte a teraz bývajú tiež spolu. Ďalší nováčik v nemocnici, s ktorým sa priatelia, je tiež praktikantka Dr. Elliot Reidová (Sarah Chalke). Ich učiteľmi a mentormi sú ostrieľaná sestra Carla Espinosaová (Judy Reyes), sarkastický a prísny Dr. Perry Cox (John C. McGinley) a neústupný primár Dr. Bob Kelso (Ken Jenkins). JD-mu už aj tak dosť ťažký život praktikanta znepríjemňuje údržbár, ktorého meno vlastne nikto nevie a všetci ho volajú Údržbár (Neil Flynn).

Seriál skončil deviatou sériou, ktorá mala 13 častí a vysielala sa od decembra 2009 do marca 2010 na stanici ABC.

Scrubs: Interns[upraviť | upraviť zdroj]

Scrubs: Interns je séria desiatich krátkych (3 - 5 min.) webizód voľne dostupných online na internete. Tieto webizódy sa zameriavajú na nových praktikantov v nemocnici Sacred Heart. Jednotlivé časti boli sprístupnené na internete počas ôsmej série Scrubs. Okrem týchto 10 častí sú ešte ďalšie dve ako bonusový materiál na oficiálnom Blu-ray disku kompletnej ôsmej série Scrubs.

V týchto krátkych častiach sú predstavení štyria noví praktikanti v Nemocnici Sacred Heart, ktorí sa objavujú aj v hlavnom seriáli, a to Katie Collins (Betsy Beutler), Denise Mahoney (Eliza Coupe), Howie Gelder (Todd Bosley) a Sonja "Sunny" Dey (Sonal Shah), ktorá „režíruje“ jednotlivé časti ako súčasť svojho video denníka. Okrem Carly sa aspoň v jednej časti objaví každý z hlavných predstaviteľov. Niektoré webizódy priamo nadväzujú na konkrétne udalosti z hlavného seriálu.

Deviata séria[upraviť | upraviť zdroj]

Deviata séria mala premiéru 1. decembra 2009 na stanici ABC. Táto séria je trochu odlišná od doterajších ôsmich. Dej sa už neodohráva v Nemocnici Sacred Heart, ktorá, ako bolo vysvetlené na začiatku, bola zbúraná, ale v areáli Lekárskej fakulty na Winstonovej univerzite kde bola Sacred Heart nanovo postavená. Preto má seriál odteraz aj podnázov „Lekárska škola“ (Med School). Z pôvodných postáv patria medzi hlavné postavy iba Dr. Cox a Dr. Turk a Dr. Denise Mahoneyová (Eliza Coupe), ktorá sa objavovala v ôsmej sérii ako nováčik v Sacred Heart. Títo budú pôsobiť aj ako učitelia na univerzite. J.D. by sa objavil iba v prvých šiestich častiach a postupne sa vytrácal a prenechával svoje „komentovanie“ novej hlavnej postave, študentke medicíny na Winstonovej univerzite Lucy Bennettovej (Kerry Bishé). Spolu s ňou budú patriť medzi hlavné postavy okolo ktorých sa bude točiť dej aj študenti Drew (Michael Mosley) a Cole (Dave Franco). V seriáli sa občas budú objavovať univerzitný ochrankári kapitán Duncook (Windell Middlebrooks) a poručík Underhill (Steven Cragg) a zo starých postáv sa budú nepravidelne objavovať Kelso a Todd (Robert Maschio). V prvej epizóde sa ešte mihne Údržbár a Elliot sa objaví v štyroch epizódach (v 1., 6., 7. a 9.) a Sunny si zahrá v piatej epizóde.

Filmovacie miesta[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď nemocnica Sacred Heart, v ktorej sa odohráva dej seriálu je fiktívna, priestory v ktorých sa seriál nakrúca (okrem prvej epizódy) sú v skutočnej, ale dnes už nefungujúcej nemocnici North Hollywood Medical Center [1] v Los Angeles v Kalifornii. V týchto priestoroch sú vytvorené taktiež všetky kulisy používané v seriáli (ako všetky byty JD-ho, Turka, Elliot a Dr. Coxa, bar a iné) a kancelárie pre celý realizačný tím pracovníkov a priestory post produkcie (ako hlasové štúdio a strižňa). Deviata séria sa už nenatáča v tejto nemocnici, ale v štúdiách Culver (Culver Studios), v ktorých postavili všetky pôvodné kulisy spolu aj s novými priestormi Winstonovej Univerzity (Winston University), kde sa bude odohrávať časť príbehu. Táto istá nemocnica bola použitá aj v seriáli Zúfalé manželky, vo filme Jet Liho The One (2001) a v novom seriáli United States of Tara (2009).

Nominácie a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď je seriál u divákov celkom obľúbený, u kritikov sa mu príliš veľkého uznania nedostalo. Seriál bol síce nominovaný na Cenu Emmy každý rok (spolu 16 nominácií), väčšinou to boli „iba vedľajšie kategórie“ ako obsadenie, hudba, strih, scenár a réžia. Seriál vyhral cenu za Najlepší strih v roku 2005 (John Michel za epizódu „My Life In Four Cameras") a v roku 2007 vyhral cenu za Najlepší strih zvukových efektov (za epizódu „My Musical“). V hlavnej kategórii Najlepší seriál bol Scrubs nominovaný v rokoch 2005 a 2006. Seriál vyhral cenu Humanitas Prize (udeľovaná filmu alebo televíznemu seriálu pre jeho prínos v propagácii a podpore ľudskej dôstojnosti, slobody a zmyslu života) v rokoch 2002 (za epizódu My Old Lady), 2008 (za epizódu My Long Goodbye) a 2009 (za epizódu My last words) a bol nominovaný v rokoch 2004, 2006 a 2007. V roku 2005 bol seriál nominovaný na cenu People’s Choice Awards a v rokoch 2002 a 2006 na cenu TV Critics Award a John C. McGinley (Dr. Cox) bol nominovaný v kategórii Individuálny výkon v komédii v roku 2002. Seriál vyhral cenu za hudbu BMI TV Music Award v rokoch 2003 a 2004 a v roku 2002 vyhral cenu Artios udeľovanú Americkou kastingovou spoločnosťou za vynikajúci kasting a v rokoch 2003 až 2006 bol nominovaný.

Zach Braff (JD) bol nominovaný na Cenu Emmy pre Najlepšieho herca v hlavnej úlohe v roku 2005. Braff ako jediný z hercov bol nominovaný aj na Zlatý Glóbus v troch rokoch po sebe, a to 2005 až 2007.

Donald Faison (Turk) vyhral ocenenie BET Comedy Award (udeľované pre hercov, športovcov a iné osobnosti čiernej pleti) pre Najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe v rokoch 2004 a 2005. Faison bol v rokoch 2005 až 2010 nominovaný na cenu Image Award (pre výrazný výkon vo filme, televízií, hudbe a literatúre ľudí farebnej pleti) v kategórii Herec v komediálnom seriáli. V rokoch 2004 až 2007 bol Faison nominovaný na cenu Teen Choice Awards v televíznej kategórii Najlepší parťák.

Judy Reyes (Carla) vyhrala cenu Alma Award (udeľovaná pre osobnosti pôvodom z latinskej Ameriky) pre Najlepšiu herečku v seriáli v roku 2006 a 2008 a v roku 2002 bola nominovaná.

Okrem toho seriál a herci boli nominovaní a vyhrali množstvo iných ocenení.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]