Segedínsky guláš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Segedínsky guláš

Segedínsky guláš je guláš (najmä z bravčového mäsa) s kyslou kapustou a kyslou smotanou alebo mliekom. [1][2][3][4]

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Varí sa zvyčajne z bravčového mäsa. Základnou surovinou je kyslá kapusta, ktorá sa dusí na cibuli, oleji, s pridaním mletej sladkej červenej papriky, soli, rasce a kyslej smotany alebo mlieka. Ako príloha sa obyčajne podáva knedľa. [2][3]

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Názov "segedínsky guláš" (maď. szegedi gulyás, čes. segedínský guláš, nem. Szegediner Gulasch, poľ. gulasz segedyński) je z jazykového hľadiska odvodený od maďarského mesta Segedín, možno však vznikol (asi vo Viedni) len ako dôsledok zlého počutia názvu Székely-gulyás (pozri nižšie). Ak je názov odvodený vedome od Segedínu, vzťah k Segedínu spočíva možno v tom, že je v jedle červená segedínska paprika; pokrm v tejto podobe každopádne nepochádza zo Segedína, ani nie je pre Segedín typický. V Maďarsku názov Szegedi gulyás (doslova: segedínsky guláš) primárne označuje iné jedlo - guláš so zeleninou a haluškami.

Maďarský názov segedínskeho guláša znie Székely-gulyás (doslova: Székelyov guláš) a je odvodený od osobného mena Székely [vyslov: sékeľ]. Najčastejšie sa uvádza, že ide konkrétne o peštianskeho úradníka (knihovníka) menom Székely, ktorému bol hladnému v reštaurácii v neskorých hodinách z núdze (keďže kuchár už odišiel domov) podaný guláš zmiešaný s kapustou a trochou smotany ako ad hoc vymyslený pokrm; svedkom udalosti bol vraj aj známy básnik Petöfi, ktorý si - vidiac Székelyho spokojnosť - na druhý deň objednal rovnaký pokrm. Podľa iných názorov je otcom tohto pokrmu spisovateľ József Székely (1825-1895) alebo maliar Bertalan Székely (1835-1910). Niekedy sa názov Székely-gulyás nesprávne uvádza v tvare székelygulás (doslova: sikulský guláš). Medzi Maďarmi je segedínsky guláš v praxi známy skôr pod názvom székelykáposzta (sikulská kapusta), čo je však pokrm vyslovene kyslý a bez knedlí.

Zdroje kapitoly: [5][1][6][7][8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Gulasch - Bundesministerium für Nachhaltigkeit und Tourismus [online]. bmnt.gv.at, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2018-12-18 z originálu.
  2. a b ČSN [1] Archivované 2018-12-19 na Wayback Machine
  3. a b ČSN [2] Archivované 2018-12-19 na Wayback Machine
  4. guláš. In: Krátky slovník slovenského jazyka.
  5. segedínsky. In: Slovník cudzích slov (akademický), 2005. dostupné online
  6. Székelygulyás vagy Székely-gulyás? [online]. ujszo.com, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online.
  7. Nemzeti ételünk: a Gulyásleves [online]. budapestgasztro.hu, 2018-11-23, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2018-12-18 z originálu.
  8. DRAVECZKY, B. Ínyes elmefuttatás híres nemzeti eledelünkről, a gulyásról [3] S. 4/5