Selim III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Selim III.
سليم ثالث
28. sultán Osmanskej ríše
Selim III.
Selim III., erb
Selim III., podpis
Panovanie
DynastiaOsmanská dynastia
Panovanie7. apríl 1789 - 29. máj 1807
PredchodcaAbdülhamid I.
NástupcaMustafa IV.
Biografické údaje
Narodenie24. december 1761
Istanbul, Osmanská ríša
Úmrtie28. júl 1808 (46 rokov)
Istanbul, Osmanská ríša
VierovyznanieSunnitský islam
Rodina
Manželka
Safizar Kadın, Aynısafa Kadın, Zibifer Kadın, Tabısafa Kadın, Refet Kadın, Nurușems Kadın, Hüsnümah Kadın
OtecMustafa III.
MatkaMihrişah Sultán
Odkazy
Spolupracuj na CommonsSelim III.
(multimediálne súbory na commons)

Selim III. (osm. tur. سليم ثالث Selīm-i sālis; * 24. december 1761, Istanbul, Osmanská ríša – † 28. júl 1808, Istanbul, Osmanská ríša) bol reformne zmýšľajúci sultán Osmanskej ríše v rokoch 17891807. Janičiari ho nakoniec zosadili a uväznili a na trón umiestnili jeho bratranca Mustafu ako Mustafa IV. Selim bol následne zavraždený.

Selim III. bol synom sultána Mustafu III. a jeho manželky Mihrişah Sultán. Jeho matka bola pôvodom z Gruzínska, a keď sa stala Válide sultán, podieľala sa na reforme vládnych škôl a zakladaní politických korporácií. Jeho otec sultán Mustafa III. bol veľmi dobre vzdelaný a verili v nevyhnutnosť reforiem. Mustafa III. sa počas mieru snažil vytvoriť silnú armádu s profesionálnymi, vzdelanými vojakmi. Bolo to primárne motivované jeho strachom z ruskej invázie. Počas rusko-tureckej vojny ochorel a zomrel na infarkt v roku 1774. Sultán Mustafa si bol vedomý skutočnosti, že je potrebná vojenská reforma. Deklaroval nové vojenské predpisy a otvoril námorné a delostrelecké akadémie.

Sultán Mustafa bol veľmi ovplyvnený mystikou. Veštec predpovedal, že jeho syn Selim bude svetovým dobyvateľom, vďaka čomu usporiadal radostnú hostinu trvajúcu sedem dní. Selim bol v paláci veľmi dobre vzdelaný. Sultán Mustafa III. odkázal svojho syna ako svojho nástupcu; avšak po Mustafovej smrti nastúpil na trón Selimov strýko Abdülhamid I. Sultán Abdülhamid I. sa staral o Selima a vkladal dôraz na jeho vzdelanie.

Po Abdülhamidovej smrti nastúpil Selim dňa 7. apríla 1789 ako 27-ročný na trón. Sultán Selim III. mal veľmi rád literatúru a kaligrafiu; veľa z jeho diel bolo umiestnených na stenách mešít a kláštorov. Napísal mnoho básní, najmä o okupácii Krymu Ruskom. Plynulo hovoril arabsky a perzsky. Bol veľmi náboženský a veľmi vlastenecký. Bol básnikom, hudobníkom a zaujímal sa o výtvarné umenie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Selim III.