Serafín (anjel)
- Serafín znamená aj básnicky anjel.
Serafín alebo zriedkavo[1] seraf (hebr. שרף, pl. שרפים serafím) je jedna z mnohých nebeských bytostí, o ktorých sa hovorí v Starom zákone, konkrétne v Knihe proroka Izaiáš. Napriek predstavám neskorého židovstva sa zo serafov stal v kresťanstve jeden z rádov anjelov.
V stredovekej teológii, vychádzajúcej predovšetkým z diela mystika 6. storočia, Pseudo-Dionýza Areopagitu, tvoria serafovia v hierarchii anjelov najvyšší anjelský chór. Chápu sa ako ochrancovia Božieho trónu, ktorí podľa Iz 6,3 neustále spievajú: „Svätý, svätý, svätý Pán, Boh zástupov! Nebo a zem sú plné tvojej slávy.“ Tento spev sa nazýva tiež hebrejsky Kádóš či grécky Trisagion. Podľa kresťanskej teológie sú serafovia bytosti z čistého svetla a priamo komunikujú s Bohom. Ich názov je spojený so slovom, ktoré evokuje horenie či žeravosť -- preto sú i oni spojovaní s ohňom, ktorý symbolicky znázorňuje očistu a lásku. Bývajú znázorňovaní so šiestimi peruťami.
Medzi serafov podľa klasického židovského chápania, ktoré sa výrazne líši od kresťanského, patria:
- Michael
- Serafiel
- Gabriel
- Metatron
- Uriel
- Nathanael
- Jehoel
- Chamuel alebo Šemuel, tiež Kamael
- Satan (pred svojim pádom)
- Vehuel
- Abaddon
- Asmodeus
- Astarot
- Leviatan
- Samael
- Semyazza
- Lucifer (pred svojím pádom)
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Peciar, Štefan, ed. (1964), „serafín“, Slovník slovenského jazyka, IV. S – U (1. vyd.), Bratislava: Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, https://slovnik.juls.savba.sk/?w=serafín&s=exact&c=Xbe3&cs=&d=peciar, dost. 2022-04-01
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Serafín (anjel)