Cherubín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cherubín alebo cherub znamená aj prenesene ideálnu, krásnu, dobrotivú osobu.
Stredoveké znázornenie Cheruba, okolo roku 1156.

Cherubín alebo cherub (čechizmus) (hebr. כרוב kerúv; pl. כרובים kerúvím) je druh anjela, ktorý spomína Starý zákon a Zjavenie svätého Jána.

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Slovo cherub zrejme pochádza z babylonského slova karabu (akkadské kuribu požehnaný, prosperujúci), ktoré označuje služobníkov bohov, ktorí im slúžia ako radcovia a prostredníci. Niektorí spojujú vznik slova so slovom kirabu, menom asýrskeho božstva v podobe okrídleného býka. Je možné, že zo slova vzniklo grécke γρύψ gryps (názov bájneho vtáka).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Biblia zvyčajne opisuje cherubov ako okrídlené bytosti s ľudskými a zvieracími charakteristikami. V knihe Genezis chránia cherubovia cestu k Stromu života na východ od Edenu s plamenným mečom (Gn 3,24). Podľa knihy Exodus boli spodobenia cherubov tiež na opone stánku zmluvy (Ex 26,1). V Šalamúnovom chráme chránili sochy dvoch cherubov archu zmluvy, ktorá stála vo veľsvätyni, kde sa zdržiavala podľa viery Izraelitov Božia sláva. Prorok Ezechiel zobrazuje zrejme viac rozšírenú predstavu o cheruboch — v nej má cherub štyri tváre, telo a ruky muža a nohy teľacie, k tomu má pár krídel ako atribút asýrskych božstiev danej doby. Kresťania v tomto zobrazení vidia štyroch evanjelistov. Cherubovia sa podľa Ezechielovej vízie neotáčajú, ale stoja priamo ako kolesá cherubského voza.

V najstarších starozákonných textoch, predovšetkým v niektorých žalmoch, sa objavuje archaické označenie Boha ako toho, ktorý „sedí na cheruboch“ (יושב הכרובים jóšév hakkerúvím) alebo ktorý na nich ide (רוכב על כרוב róchév cal kerúv). V týchto prípadoch cherubovia predstavujú Boží trón či snáď i jeho vojnový voz.

V stredovekej teológii patria cherubovia medzi najvyššie rády v hierarchii anjelov, spoločne so serafmi. Umenie zobrazuje často cherubov ako deti, zvlášť v podaní renesančných sochárov a maliarov, napríklad Raffaela.

Mená známych cherubov[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Cherubín
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Cherubín