Simon Marius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Simon Marius
nemecký astronóm
nemecký astronóm
Narodenie 10. január 1573
Gunzenhausen
Úmrtie 26. december 1624 (51 rokov)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Simon Marius

Simon Marius (* 10. január 1573 – † 26. december 1624) bol nemecký astronóm. Narodil sa v Gunzenhausene, ale takmer celý život prežil v meste Ansbach.

V roku 1614 publikoval Marius svoju prácu Mundus Iovialis popisujúcu planétu Jupiter a jej mesiace. V nej prehlásil, že objavil štyri mesiace planéty o niekoľko dní skôr ako Galileo. Rozpútal sa spor s Galileom, ktorý Maria obvinil nielen z klamstva, ale tiež z toho, že okopíroval jeho prácu a teda, že jeho Mundus Iovialis je obyčajným plagiátom. Dnes sa zdá byť možné, že Marius objavil mesiace nezávisle, ale prinajmenšom o niekoľko dní neskôr ako Galileo. Bez ohľadu na spor o prioritu faktom je, že mytologické mená týchto mesiacov, pod akými ich poznáme dodnes, im dal Marius. Io, Europa, Callisto sú pomenované podľa Diových mileniek a Ganymedes po Diovom obľúbencovi, ktorého vládca bohov spravil na svojom dvore čašníkom.

Simon Marius tiež prehlasoval, že je objaviteľom galaxie Andromeda, tá však bola známa už stredovekým arabským astronómom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]