Slam poetry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poetry slam (v slovenčine častejšie používaný názov Slam poetry; z anglického slam- buchnúť, plesnúť) je špecifický štýl básnického prednesu. Jeho podoba nie je presne ukotvená jasnými pravidlami, v princípe ale platí, že prednes musí byť natoľko sugestívny, dojímavý alebo zábavný, aby dosiahol čo najväčší ohlas v publiku, zhromaždenom väčšinou v bare. Vznikol v Spojených štátoch druhej polovice 80. rokov, za zakladateľa poetry slamu je považovaný chicagsky básnik, pôvodným povolaním murár, Marc Smith.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Od stand-up výstupov sa líši zapojením básnických prvkov, ako je rytmus, rýmovanie, prípadne aktívnym pohybom po javisku alebo sále. Často tak pripomína rap bez hudobného podkladu. Nepoužívajú sa žiadne rekvizity ani kostýmy. Text prednesu môže byť vopred pripravený, prípadne priamo čítaný na javisku alebo môže byť báseň tvorená na mieste, ale obsah výstupu by mal byť vždy autorský. Slameri väčšinou vystupujú jednotlivo, tak je to v Spojených štátoch, ale umelci združení do tímov podľa domovských miest súťažia o celoštátny titul. Mnoho slamerov vystupuje pod pseudonymami.

Diváci sú často vyzvaní k interakcii, napríklad, aby k téme vymysleli básne alebo slová, ktoré má vystupujúci použiť a vôbec sa od nich očakávajú reakcie na výkon účinkujúceho. Ak ten dostatočne nezaujme, môže byť z pódia vypískaný, nehľadiac na literárnu úroveň prednášaného textu. Americký slamer Bob Holman nazýva tento neortodoxný plebiscitný princíp ako "democratization of verse", demokratizácia verša.

Súťažná disciplína[upraviť | upraviť zdroj]

Slamové zápolenie je hodnotené samotným publikom pomocou náhodne rozdaných bodových kariet na škále od jednej do desať. Účastníci sa rozlosujú do poradia, v ktorom budú vystupovať. Zápolenie je dvojkolové, poradie vystupujúcich sa v druhom kole obráti. Ak je akcia súčasťou národných majstrovstiev, je doba výstupu obmedzená na tri minúty, za ktorého prekročenie sa strhávajú udelené body, pri exhibičných stretnutiach býva limit neobmedzený. Moderátor (často niesúťažiaci slamer) môže tiež vyzvať "čierneho koňa", odvážlivca z publika, aby sa k účinkujúcim pridal. Pravidlá súťaženia sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.

Slam poetry na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Slam prenikol na Slovensko nedlho po príchode tohto žánru z Česka v roku 2003. O jeho zavedení sa zaslúžila predovšetkým česká promotérka a kultúrna aktivistka Lenka Zogatová. Slam poetry je už pravidelnou súčasťou hudobného festivalu Pohoda alebo bratislavských Dní slovenskej literatúry. Medzi predstaviteľov slamu na Slovensku patrí napríklad básnik a člen hudobnej skupiny Saténové ruky Vlado Janček, performer Bruce Lee alebo Dorota Bachratá.

Nie je bez zaujímavosti, že hoci sa na Slovensku usporadúva národný šampionát, historicky prvým majstrom Česka v slame sa stal Slovák Marian Palla.

Médiá[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 natočila režisérka Zuzana Piussi dokument Myslím, tedy slam mapujúci vznik českého slamu a prvé ročníky republikových majstrovstiev v spolupráci s Lenkou Zogatovou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Slam poetry

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]