Smrť čaká všade

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Hurt Locker

Základné informácie
Žáner vojnový triler
Dĺžka 131 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Dátum uvedenia 4. september 2008 (Benátsky filmový festival)
USA 26. jún 2009
Spoločnosť Summit Entertainment
Rozpočet 11 miliónov $[1]
Zárobok 49,230,726 $[2]
Filmový štáb
Réžia Kathryn Bigelowová
Scenár Mark Boal
Produkcia Kathryn Bigelowová
Mark Boal
Nicolas Chartier
Greg Shapiro
Hudba Marco Beltrami
Buck Sanders
Kamera Barry Ackroyd
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Smrť čaká všade (v origináli The Hurt Locker) je americký vojnový triler z roku 2009 od režisérky Kathryn Bigelowovovej. Je to jeden z kriticky najlepšie oceňovaných filmov roku 2009 a vyhral mnohé ceny viacerých organizácií, festivalov a skupín.[3] Film sleduje jednotku americkej armády poverenej odstraňovaním bômb (anglicky Explosive Ordnance Disposal - EOD) počas vojny v Iraku.

Príbeh napísal Mark Boal, nezávislý spisovateľ, ktorý slúžil v podobnom oddieli. Vo filme účinkujú Jeremy Renner, Anthony Mackie a Brian Geraghty ako príslušníci jednotky EOD v Iraku a vo filme je zobrazená ich misia, hrozba vzbury a napätie, ktoré sa medzi nimi vyvíja.

Film bol nakrúcaný na Blízkom východe, konkrétnejšie v Jordánsku niekoľko kilometrov od irackých hraníc. Do kín sa film dostal do amerických kín 26. júna 2009, v slovenských kinách nebol uvedený. Premiéru mal na 65. benátskom filmovom festivale na konci roku 2008.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film otvára citát z knihy Vojna je sila, ktorá nám dáva zmysel vojnového korešpondenta The New York Times Chrisa Hedgesa „Vzrušenie z boja býva smrteľne návykové, pretože vojna je droga“. Seržant William James (Jeremy Renner) sa stáva veliteľom tímu pyrotechnikov, keďže bývalý veliteľ zahynul pri explózii v Bagdade. Spolupracuje tu so seržantom J. T. Sanbornom (Anthony Mackie) a so špecialistom Owenom Eldridgeom (Brian Geraghty), ktorých cenné rady počúva cez vysielačku pri skúmaní a zneškodňovaní objavených výbušnín. Tí zo svojho nového veliaceho dôstojníka nie sú príliš nadšení, nakoľko hneď pri prvej spoločnej misii odmietne využiť diaľkovo ovládané pyrotechnické roboty a trvá na osobnom prieskume podozrivého nálezu. Zatiaľ čo okolitý svet prepadá chaosu, Sanborn a Eldridge pomaly odhaľujú veliteľovu pravú tvár spôsobom, ktorý ich všetkých navždy zmení.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]