Sološnický potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sološnický potok

Sološnický potok je potok na Záhorí, preteká východnou časťou okresu Malacky. Je to pravostranný, najvýznamnejší prítok Rudavky, má dĺžku 9,6 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Malých Karpatoch, v podcelku Pezinské Karpaty, v časti Biele hory, na juhovýchodnom svahu Vápennej (Roštúna; 752,2 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 530 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie oblúkom na juh, zľava priberá prítok spod Bukovej hory (541,7 m n. m.), stáča sa na západ a priberá viaceré prítoky: sprava spod Vápennej, zľava z oblasti Hrubcovej, ďalší pravostranný spod Vápennej, zľava spod Bielej skaly (561,3 m n. m.), sprava spod Malej Vápennej (Malého Roštúna; 573,2 m n. m.), stáča sa na severozápad a ďalej priberá ľavostranný prítok spod sedla Skalka a spod Veľkého Petrklína (586,6 m n. m.). Následne vstupuje do Borskej nížiny, do podcelku Podmalokarpatská zníženina, na krátkom úseku (cca 1 km) sa vetví na dve ramená a preteká obcou Sološnica. Zľava priberá krátky prítok, za obcou koryto križuje niekoľko vodných kanálov, napokon vteká na územie Boru a severozápadne od obce Sološnica ústi v nadmorskej výške okolo 184,5 m n. m. do Rudavky.