Southbridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Typická schéma počítača

Southbridge (južný mostík) je tiež známy ako vstupno-výstupný radič (I/O Controller Hub). Čip realizuje pomalšie funkcie základnej dosky v počítačovej architektúre so severným a južným mostíkom. Južný mostík odlíšime od severného ľahko tak, že nie je priamo spojený s procesorom. Severný mostík realizuje spojenie južného mostíka a procesora.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Pretože južný mostík je z hľadiska architektúry viac vzdialený od procesora, má v typickom počítači na starosti obsluhu pomalších zariadení. Južný mostík je zvyčajne schopný spolupracovať s niekoľkými rôznymi severnými mostíkmi, avšak oba čipy musia byť pre vzájomnú kompatibilitu navrhnuté. Priemyselný štandard pre komunikáciu medzi severným a južným mostíkom neexistuje. Tradične bola pre komunikáciu medzi severným a južným mostíkom využívaná PCI zbernica, pretože však toto riešenie vytváralo z hľadiska výkonu úzke miesto, väčšina súčasných čipsetov využíva pre vzájomnú komunikáciu vlastné proprietárne rozhranie s vyšším výkonom. U Via sa používa spojenie pri nových čipsetoch pod menom V-Link, bežiaci na vyššej frekvencii ako má PCI. Priepustnosť je: 266 MB/s (4 ×), 533 MB/s (8 ×) a 1066 MB/s (Ultra Link).

Funkčnosť[upraviť | upraviť zdroj]

  • PCI zbernica podporuje tradičnú špecifikácii PCI, ale môže zahŕňať podporu pre PCI-X a PCI-Express
  • Podpora ISA (Industry Standard Architecture) je zriedkavo využitá, ale napriek tomu zostala integrovanou súčasťou južného mostíka
  • LPC (Low Pin Count) zbernica poskytuje spojenie so Super I/O (poskytuje pripojenie pre klávesnicu, myš, paralelný port, sériový a infračervený port) a BIOS ROM (flash)
  • DMA kanál dovoľuje ISA alebo LPC zariadeniam priamy prístup do hlavnej pamäte bez pomoci procesora
  • IDE (PATA) rozhranie umožňuje priame pripojenie pevných diskov. Súčasné južné mostíky (2008) už toto rozhranie nepodporujú, pre jeho použitie je na základnej dosky pridávaný ďalší čip. Jej priepustnosť bola teoreticky 133 MB/s.
  • SATA je moderná náhrada za PATA/IDE, dnes je už verzia SATA III.

Voliteľne môže južný mostík zahŕňať podporu pre Ethernet, RAID, USB, SATA a zvukovú kartu a FireWire. Hoci by južný mostík mohol zahŕňať aj podporu pre pripojenie klávesnice, myši a sériových portov, sú tieto zariadenia zvyčajne pripojené pomocou tzv. Super I/O.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Southbridge na českej Wikipédii.