Preskočiť na obsah

Spoločenský softvér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:07, 9. február 2011, ktorú vytvoril EmausBot (diskusia | príspevky) (r2.6.4) (robot Zmenil: ro:Rețea de socializare)

Spoločenský softvér (alebo sociálny softvér) sú kolaboratívne technológie ako súčasť poskytovania služieb. Obsahuje funkcie vzájomného zdieľania správ, dokumentov, výmeny informácií v skupinách, komunitách, či už medzi osobami, alebo procesmi dokumentového a informačného manažmentu - firemné depozitáre. Úlohou softvéru je spolupracovať a vytvárať komunity pomocou počítačov a počítačových sietí.

Mladí ľudia vďaka moderným technológiám strácajú hranice medzi štúdiom, prácou a zábavou. Výmena informácií, súborov, hudby a pod., ako aj spoločenská komunikácia sú včlenené do informačnej infraštruktúry. Sem patria komunikačné portály, blogy, wikipédia resp. wiki, webové konferencie (audio, video), virtuálne kancelárie a pod. Viacero firiem z oblasti IT začalo ponúkať takéto kolaboratívne služby (napr. Microsoft, IBM, Google...). Tieto systémy majú spoločné budovanie a udržiavanie spoločenských sietí a virtuálnych komunít a fungujú v maximálnej miere na princípe spoluorganizácie.

Príklady spoločenského softvéru