Sporák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sklokeramická varná platňa
Plynový sporák
Sporák na uhlie

Sporák, celým názvom kuchynský sporák je kuchynské zariadenie určené k tepelnej úprave jedál. Pracuje na báze premeny energie (elektrickej alebo chemickej) na teplo, ktoré tak pôsobí na pripravované jedlo. Sporák má varnú plochu (na varenie, vyprážanie atď.) a rúru na pečenie, poprípade kombinovanú s grilom a/alebo s mikrovlnnou rúrou.

V industrializovanom svete prevzala pec miesto otvoreného ohňa a rôznych nádob na oheň. Slúži tiež ako zdroj účinného a spoľahlivého tepla. Pec určená na prípravu jedál (kuchynská pec) získala názov sporák.[1] S rozvojom ústredného kúrenia sporák stratil účel použitia pre vyhrievanie a tak mu zostala iba úloha prípravy jedál.

Moderné kuchynské sporáky majú varnú plochu (dosku) a rúru na pečenie. Varná plocha obsahuje horáky (pri plynových verziách) alebo platne alebo iné vymedzené plochy (pri elektrických verziách). Volne stojace sporáky majú varnú plochu pohromade, pri vstavaných sú samostatne a preto býva varná platňa zabudovaná v kuchynskej linke, pokým rúra môže byť vstavaná na inom mieste (nie nutne pod platňou).

Vývoj dizajnu[upraviť | upraviť zdroj]

Stále sa vyrába mnoho tradičných sporákov, ktoré spaľujú drevo alebo iné tuhé palivá. Vzhľad a funkcie môžu byť veľmi podobné pôvodným sporákom, ale spôsob akým sa palivo spaľuje sa vyvíjal. Mnoho takých sporákov má vzadu umiestnený ohrievač vody.[2]

Indukčný varič[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Indukčný varič

Namiesto priameho zahrievania hrnca alebo inej nádoby sa využíva elektromagnetická indukcia. Indukčný varič takto produkuje teplo priamo v nádobe. Povrch sporáku sa tak zbytočne nezahrieva a účinnosť je vyššia.

Mikrovlnná rúra[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Mikrovlnná rúra

Mikrovlnné rúry využívajú mikrovlnné žiarenie (produkované magnetrónom) na ohrev celého objemu jedla.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Montagne, Prosper New Larousse Gastronomique Hamlin Publishing Group 1977 268,901 Quoting Eugène Viollet-le-Duc re: cooking in the middle ages "The division of stoves into several compartments as in our day was seldom seen. The dishes were cooked on the fire itself, and these fierce fires did not allow for dishes which required constant stirring, or to be made in frying pans".
  2. Cookers with Boilers